30. 08. 2023, 12:37

Mezinárodní vyšetřování smrti Prigožina? Rusko je proti

Moskva – Rusko nemá v plánu zahájit mezinárodní vyšetřování havárie letadla, při níž zahynul šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin. Píše server POLITICO.

Rusko odmítlo mezinárodní vyšetřování nehody letadla Embraer Legacy 600 brazilské výroby, v němž minulý týden cestoval i Jevgenij Prigožin. Zemřelo všech 10 lidí na palubě. Zatím stále není jasné, proč ke zřícení letounu došlo.

Brazilské Centrum pro vyšetřování a prevenci leteckých nehod (CENIPA) nabídlo, že se potenciálně připojí k Ruskem vedenému vyšetřování havárie. Brazílie by tak učinila jen v případě, pokud by ji Rusové přizvali – a pokud by se vyšetřování konalo podle mezinárodních pravidel. Rusko ale takové vyšetřování nehodlá spustit.

Čtěte také: Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin byl zřejmě zabit v letadle, které sestřelila ruská protivzdušná obrana

„Není to jejich povinnost, pouze doporučení,“ řekl k tomu šéf CENIPA Marcelo Moreno. „Pokud řeknou, že zahájí vyšetřování a pozvou Brazílii, budeme se ho účastnit zpovzdálí,“ dodal.

Ruská média také s odvoláním na anonymní zdroje uvedla, že Prigožin byl na přání rodiny pohřben v úterý, a to bez publicity. Pohřeb se konal na Porochovském hřbitově v Prigožinově rodném Petrohradu. Ruský prezident Vladimír Putin se obřadu nezúčastnil.

Ruská státní televize, která po desetiletí slouží jako hlavní zdroj informací pro naprostou většinu Rusů, o pohřbu téměř vůbec neinformovala.

Autorka: hedr, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]