21. 10. 2023, 08:05

Mimo kompetence: Indický nejvyšší soud nerozhodl v otázce manželství pro všechny

Nové Dillí – Nejvyšší soud v Indii se několik měsíců zabýval legalizací stejnopohlavních manželství. Tento týden rozhodl o tom, že problematika přesahuje jeho kompetence a měli by se jí zabývat zákonodárci. Například vládní strana BJP ale označuje argumenty pro „duhová manželství“ za elitářské, píše The Guardian.

Indický nejvyšší soud v úterý odmítl uznat manželství pro homosexuály. Došel totiž k závěru, že tato otázka přesahuje jeho kompetence a měl by o ní rozhodnout parlament. Rozhodnutí soudu sklidilo kritiku, především ze strany LGBTQ+ komunity, která doufala, že se stejnopohlavní páry dočkají „zelené“ pro občanské sňatky. Soud nicméně zdůraznil, že stát by neměl homosexuální páry diskriminovat.

Podle aktivisty a právníka Rohina Bhatta, který se slyšení účastnil, ale podobná vyjádření na realitě nic nemění. „Soud dnes znovu potvrdil, že queer občané jsou odkázáni na lhostejnou legislativu a apatickou exekutivu. Jsme občany druhé kategorie, bez ohledu na to, kolik soudních frází tvrdí opak,“ řekl.

Otázka „duhových sňatků“ ale pětičlenný soudní sbor poměrně rozdělovala. K problematice vznikly hned čtyři posudky. Dva ze soudců podpořili občanské svazky osob stejného pohlaví, ale většinový verdikt rozhodl v jejich neprospěch.

Homosexuálové bojují za občanské sňatky
Až do roku 2018 byl v Indii pohlavní styk mezi osobami stejného pohlaví trestný. Před pěti lety ale tamní nejvyšší soud tento zákon – který pocházel z dob kolonizace a platil 160 let – zrušil. „Historie dluží členům LGBTQ+ komunity omluvu za to, že k zajištění jejich práv došlo až s takovým zpožděním,“ okomentovala tehdy rozhodnutí soudkyně Indu Malhorta.

Od té doby je sice indická společnost vůči homosexuálům tolerantnější, v jistých ohledech se ale drží konzervativních hodnot. Snaha prosadit manželství pro queer páry, které se potýkají s diskriminací, se ale setkává s odporem.

Například vládnoucí Indická lidová strana (BJP) se proti tomuto návrhu postavila. Argumenty pro zrovnoprávnění označila za „názory městských elitářů“. Také sdělila, že stejnopohlavní manželství „neodpovídají indickému pojetí rodiny, která se skládá z muže, ženy a dítěte“. BPJ ale souhlasí se soudem v tom, že by o věci měl rozhodovat parlament, nikoliv soudy.

Předkladatelé kolektivní žaloby, mezi nimiž byly desítky LGBTQ+ párů a aktivistů, bojovali za změnu indického zvláštního zákona o manželství. Ten umožňuje občanské svazky mezi páry různých náboženství a aktivisté požadují, aby se rozšířil i o homosexuální páry. Především proto, že bez úpravy zákonů se na stejnopohlavní páry nevztahují práva jako možnost být zákonným příbuzným nebo uznání dědictví.

Úterní rozhodnutí soudu hluboce zklamalo Ankitu Khannu – jednu z těch, kteří podali hromadnou žalobu. V dubnu a květnu, kdy probíhala slyšení, prý začala věřit, že soud homosexuálům občanské sňatky povolí. „Ale to, čeho jsme se dnes dočkali, je rozpolcený rozsudek,“ popsala s tím, že kdyby došlo ke schválení manželství pro všechny, přineslo by to queer komunitě alespoň nějakou společenskou „úlevu“.

Někteří soudci by podpořili i adopce
DY Chandrachud, předseda nejvyššího soudu, ve svém rozhodnutí zdůraznil, že LGBTQ+ lidé by měli mít právo vybrat si partnera, žít s ním ve společné domácnosti a neměli by být diskriminováni zákony. „Výběr životního partnera je nedílnou součástí volby životní cesty. Někteří to mohou považovat za nejdůležitější rozhodnutí svého života,“ konstatoval. 

Soud také vydal pokyn, aby vláda vytvořila výbor na vysoké úrovni, který by se tématem dál zabýval. Vláda nicméně není povinna soud poslechnout. 

Například Chandrachud nesouhlasí s tím, jak se BJP vyjadřuje k otázce stejnopohlavních manželství. „Homosexualita není městský nebo omezený pojem či trend, který se dotýká pouze vyšších vrstev společnosti,“ dodal. Vyjádřil se také pro to, aby queer páry mohly adoptovat děti. Většina soudců ho ale přehlasovala. Další soudce, který by podpořil občanské svazky pro všechny, byl i soudce Sanjay Kaul. „Na homosexuální a heterosexuální svazky je třeba pohlížet jako na obě strany téže mince,“ řekl.

Autorka: Barbora Kučerová, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]