31. 03. 2023, 05:20

Množící se Escobarovi hroši poputují pryč z Kolumbie, cesta bude stát 3,5 milionu dolarů

Bogotá – Kolumbie nechá podle BBC odstranit hrochy, kteří původně patřili drogovému bossovi Pablovi Escobarovi. Zvířata, která se od smrti Escobara nekontrolovatelně množila, budou poslána do zámoří. Přemístění 70 hrochů bude stát 3,5 milionu dolarů.

Kokainový baron přivezl z Afriky do Kolumbie malý počet hrochů na konci 80. let. Po smrti Pabla Escobara v roce 1993 pak byla zvířata ponechána svému osudu v horké bažinaté oblasti departementu Antioquia. Místní podmínky však volně potulujícím se hrochům přály nejen v usazení ale i v následném rozmnožování. Kolumbijská vláda tak postupně ztratila jakoukoliv moc zkrotit jejich vzkvétající populaci, která si vytvořila z povodí řeky Magdalena svůj nový domov.

Čtěte také: Podporují ho sponzoři i rivalové. Pro Trumpa jsou hrozící žaloby požehnáním

Množící se hroši záhy začali představovat riziko narušení místního ekosystému. Z původních čtyř hrochů se jejich populace rozrostla na téměř 130. Úřady pro životní prostředí nyní uvedly, že v nadcházejících měsících plánují téměř polovinu těchto sudokopytníků odchytit a přesunout. Podle deníku The Guardian jich 10 zamíří do svatyně Ostok v severním Mexiku a 60 do dosud nejmenovaného zařízení v Indii. „Celá operace by měla stát kolem 3,5 milionu dolarů,” řekl Ernesto Zazueta, majitel svatyně Ostok.

V roce 2009 úřady nastínily plán zvířata utratit. Tento krok ale vyvolal národní pobouření. Vláda proto rozhodla o postupné sterilizaci hrochů. Hroši se však množí rychleji, než je místní odborníci dokážou najít, chytit a vykastrovat. Jedna ze studií odhaduje, že bez přirozených predátorů by mohl počet hrochů za dalších deset let stoupnout na 1400. Loni tamní vláda hrochy prohlásila za invazivní druh. Konečným řešením exponenciálně rozmnožujících se hrochů se tak v současnosti stalo jejich přemístění.

Autor: mik

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]