03. 05. 2023, 06:44

Na jednáních o klimatu v Berlíně se lídři snaží prosadit globální cíl pro obnovitelné zdroje energie

Berlín – Německo v úterý vyzvalo vlády celého světa, aby se zasadily o stanovení ambiciózního cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie, který by „znamenal konec éry fosilních paliv“, píše server Associated Press.

Na začátku dvoudenního setkání Petersbergského dialogu o klimatu v Berlíně hledají zástupci 40 zemí způsoby, jak bojovat s klimatickými změnami. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock podle serveru Tagesschau uvedla, že svět musí výrazně snížit emise skleníkových plynů a vyzvala, aby byl dohodnut globální cíl pro rozšíření obnovitelných zdrojů energie.  Formulace těchto cílů by měla být zařazena na program listopadové konference OSN o změně klimatu v Dubaji.

Čtěte také: Sucho, požáry i řícení skal. Jaká léta Evropu čekají s klimatickou krizí?

Také generální tajemník OSN Antonio Guterres vyzval k ukončení veškerého využívání fosilních paliv. Varoval, že v opačném případě nebude cíl omezit nárůst teploty na 1,5 stupně Celsia dosažen.

Na konferenci se projednává také nutná finanční pomoc pro přechod ke klimatické neutralitě. Americký vyslanec pro klima John Kerry uvedl, že celková částka potřebná na pomoc všem zemím při přechodu na zelenou ekonomiku bude dosahovat bilionů dolarů.

Autorka: hedr

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]