12. 10. 2023, 07:23

Na síti X se šíří brutální videa útoků Hamásu, jde o porušení pravidel platformy

Svět – Masová střelba, vraždění a další záběry spojené s násilím namířeným proti Izraeli se sdílí na sociální síti X (dříve Twitter) Elona Muska. Podněcování násilí je přitom proti pravidlům společnosti, píše server POLITICO.

Server POLITICO při analyzování platformy X objevil desítky videí, které údajně ukazovaly militanty Hamásu vraždící civilisty a izraelské vojáky. Na sociální sítí se také rychle šířily hashtagy podporující aktivity Hamásu nebo antisemitské nenávistné projevy.

Čtěte také: Západní narativ není jediný. Blízký východ stojí za Gazou, Saudská Arábie hodila Palestinu přes palubu

Kromě násilí a extremistického materiálu se na sítí šíří také velké množství neověřených informací. Některé z násilných příspěvků ve skutečnosti pochází například z dřívějších džihádistických útoků v Sýrii.

Takové příspěvky se sice sdílejí i na jiných platformách – jako třeba na Telegramu – jejich množství je ale podle analytiků POLITICO a dvou dalších nezávislých výzkumníků na X mnohem vyšší.

„Na X je obrovská převaha extrémně násilného materiálu,“ řekl Adam Hadley, ředitel neziskové organizace Tech Against Terrorism. Ta spolupracuje s platformami sociálních médií a vládami v boji šíření teroristické propagandy. „Nezdá se, že by tomu tak bylo na jiných velkých platformách.“

Podle interních pravidel společnosti nesmí uživatelé sítě X propagovat násilné činy ani sdílet propagandu související s teroristickými aktivitami. Zároveň na konci srpna začala platit nová pravidla Evropské unie (tzv. akt o digitálních službách), na jehož základě musí velké platformy sociálních médií bojovat proti šíření nenávistných projevů.

Elona Muska a jeho společnost už vyzval ke zodpovědnosti a dodržování pravidel eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Breton dal Muskovi 24 hodin na to, aby zakročil proti dezinformacím šířícím se na X.

 

Musk přitom před vstupem unijních pravidel prohlašoval, že společnost X je bude dodržovat, přestože miliardář zastává etiku svobody projevu a propustil velkou část globálního týmu pro moderování obsahu společnosti X. Pokud se Musk nepodřídí pravidlům EU, hrozí společnosti za případné pochybení pokuta až do výše 6 % jejích příjmů.

Autorka: hedr, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]