05. 04. 2023, 05:15

NASA představila posádku lunární mise. Na cestu kolem měsíce se poprvé vypraví žena i Afroameričan

Houston – Vesmírná mise Artemis II pod záštitou Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), která by měla startovat na konci příštího roku, představila členy své posádky. Na cestu okolo Měsíce se vypraví úplně poprvé v historii žena, první Afroameričan a také první člověk neamerického původu.

Lunární mise se zúčastní elektroinženýrka Christina Koch, afroamerický pilot Victor Glover a astronauti Reid Wiseman s kanadským kolegou Jeremym Hansenem. Členy posádky Artemis II, první takové mise od ukončení historických výzkumů Apolla v roce 1972, představila NASA.

Čtěte také: Tři kuriozity v aféře s balonem. Vzájemné špehování Číny a USA nabírá nový rozměr

„Společně zahajujeme novou éru výzkumu pro následující generaci hvězdných námořníků a snílků – generaci Artemis,“ řekl administrátor NASA Bill Nelson. Mise Artemis II je naplánovaná na konec roku 2024. Cílem je zajistit trvalou lidskou přítomnost na měsíčním povrchu, zároveň se tak připravit na případnou cestu na Mars do roku 2040.

Artemis II bude úplně prvním letem s posádkou kolem Měsíce. Po něm má následovat další, který by měl zahrnovat i přistání na Měsíci. A to poprvé od mise Apollo 17 v roce 1972. „Je to obrovská inspirace pro příští generaci průzkumníků,“ uvítal chystaný plán rovněž americký prezident Joe Biden.

Autor: ogo

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]