11. 08. 2023, 14:00

Nejstaršímu mechu světa hrozí kvůli klimatické změně vyhynutí

Himaláje – Takakia, 390 milionů let starý mech nalezený v Himalájích, je podle vědců ohrožen navzdory své schopnosti přizpůsobit se extrémnímu počasí. Podle deníku The Guardian nemusí přežít klimatickou změnu.

Rod mechů Takakia, který je na světě už 390 milionů let, je jedním z nejrychleji se vyvíjejících druhů mechů, jaké byly kdy nalezeny. Podle vědců ale ani schopnost rychle se přizpůsobit přírodním změnám nemusí stačit k jeho záchraně. Pomalu rostoucí mech lze nalézt pouze v malých množstvích v odlehlých částech USA, Japonska a Tibetu.

Čtěte také: Válka proti drogám nestačí. Republikáni by chtěli vojenskou intervenci v Mexiku

Po desetileté expedici vědci poprvé analyzovali DNA mechu, aby zjistili, jak klimatická změna ovlivňuje tento druh i jeho stanoviště. Když se pod ním utvářely Himaláje, byl už mech 100 milionů let starý. Musel se proto rychle adaptovat na změnu prostředí. Jedná se proto takřka o živoucí fosilii.

Tým vědců zjistil, že díky extrémním povětrnostním podmínkám Himalájí, kdy na místě panují i čtyři roční období během jediného dne, se Takakia vyvíjel celé generace. Stal se tak zběhlým nejen v opravě DNA, ale i v zotavení z poškození ultrafialovým zářením. Změna klimatu však způsobuje tání ledovců, a vystavuje mech mnohem vyšším úrovním UV záření než dříve.

Autoři výzkumu proto varují, že by změna klimatu mohla být pro mech zničující. Populace mechu v Tibetu se už v průběhu studie snižovala o 1,6 % ročně. Rostlinný biolog a jeden z vedoucích expedice, Ruoyang Hu, předpověděl, že do konce 21. století se příznivé životní podmínky pro Takakiu kvůli změně klimatu sníží na pouhých 1 000 až 1 500 kilometrů čtverečních po celém světě.

Autor: mik, Foto: Ruoyang Hu

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]