21. 04. 2023, 05:53

Největší raketa na světě, Starship společnosti SpaceX, při zkušebním letu explodovala

South Padre Island – Obří raketa společnosti SpaceX při svém prvním zkušebním letu explodovala. Podle agentury Associated Press se tak stalo několik minut poté, co se zvedla ze startovací rampy. Po explozi se zřítila do Mexického zálivu.

Čtěte také: Bodu, od kterého už umělá inteligence nepůjde vypnout, si ani nemusíme všimnout, říká Kulveit

Cílem společnosti SpaceX bylo vyslat téměř 120metrovou raketu Starship na cestu kolem světa z jižního cípu Texasu. Součástí plánu bylo, aby se posilovač odlepil od kosmické lodi tři minuty po startu. To se ale nestalo. Raketa začala padat a po čtyřech minutách letu explodovala. Kosmická loď měla původně po oddělení pokračovat na východ a pokusit se obletět svět.

První pokus, o který se společnost pokusila v pondělí, zmařil zamrzlý posilovací ventil. Při druhém, čtvrtečním pokusu, bylo pro změnu už při startu vidět, že několik z 33 motorů na metan nebylo zažehnutých. I přes neúspěch sdělil Elon Musk, majitel společnosti SpaceX, že testovací start byl “vzrušující” a že se hodně věcí společnost naučila “pro další testovací let za několik měsíců.”

SpaceX plánuje použít Starship k posílání lidí a nákladu na Měsíc a nakonec i na Mars. NASA už si raketu Starship rezervovala na svoji další měsíční expedici. Raketa je z nerezové oceli a je navržena tak, aby byla plně co nejrychleji znovupoužitelná, což výrazně snižuje náklady na další start.

Autor: mik

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]