03. 03. 2023, 08:22

Německá armáda zatím ze stomiliardového fondu na obranné výdaje nic nezískala

Berlín – Německý kancléř Olaf Scholz loni avizoval posílení německé armády jednorázovým fondem ve výši 100 miliard eur. Podle stanice Deutsche Welle ale zatím žádné zásadní změny nenastaly.

V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu Olaf Scholz oznámil, že německá armáda obdrží speciální jednorázový fond ve výši 100 miliard eur na modernizaci. Scholzův projev je označován také jako “Zeitenwende speech”, což znamená doslova “projev ke změně epochy”. Od té doby však Scholz a jeho koalice čelí kritice, že německá vojska z tohoto fondu netěží.

“Německá armáda má ohromné deficity, a po roce, který už ztratila, je útlejší než na začátku roku 2022,” řekl Roderich Kiesewetter, zahraničněpolitický mluvčí Křesťanskodemokratické unie (CDU). Německé ministerstvo obrany však tvrdí, že 30 miliard eur již bylo vyčleněno na velké nákupy. V uplynulém roce objednalo například stíhačky F-35 nebo těžké transportní vrtulníky ze Spojených států.

Poslankyně německého Bundestagu a předsedkyně výboru pro obranu Marie-Agnes Strack-Zimmermann upozornila, že 100 miliard eur nelze utratit za jeden rok. Výroba nového sofistikovaného zařízení vyžaduje podle ní čas. Očekává se, že prvních osm stíhaček F-35 bude dodáno například až v roce 2026, přičemž zpočátku ještě zůstanou v USA, kde projdou piloti německé armády výcvikem. Zbývajících 27 stíhaček bude dodáno do roku 2029. Jedna z prvních modernizací, která jsou z fondu financována, budou podle Strack-Zimmermann nová digitální komunikační zařízení.

Německo bylo v minulosti kritizováno Spojenými státy i Severoatlantickou aliancí za nedostatečné investice do obrany. Olaf Scholz však řekl, že Německo nyní “musí výrazně více investovat do bezpečnosti země, aby ochránilo svou svobodu a demokracii.”

mik