21. 09. 2023, 12:45

Německý prezident vyzval k posílení hraničních kontrol a spravedlivějšímu přerozdělení migrantů

Berlín – Německý prezident Frank-Walter Steinmeier volá po intenzivnějších hraničních kontrolách, podle něj už Německo nemůže přijímat další migranty. Na své návštěvě Itálie upozornil, že v obou zemích jsou naplněny kapacity. Informaci přináší web Deutsche Welle.

Podle Steinmeiera poskytlo Německo azyl třetině všech migrantů, kteří přišli do Evropské Unie v první polovině 2023. Italskému deníku Corriere della Sera sdělil, že jak Itálie, tak Německo jsou pod silným tlakem. Myslí si, že EU by měla přistoupit k spravedlivějšímu přerozdělení migrantů.

Steinmeier je na třídenní cestě po Itálii, kde by měl navštívit také Sicílii. Tam totiž Itálie začala přemisťovat část běženců z ostrova Lampedusa, který je pod silným migračním tlakem.

Čtěte také: „Stop reality show.“ Smrt vedle zábavy na ostrově Lampedusa už nelze přehlížet

Několik německých politiků nedávno navrhlo zavést roční limit na počet imigrantů a žadatelů o azyl. Opoziční lídr Friedrich Merz (CDU) mluví o počtu 200 000 osob za rok, ministryně vnitra Nancy Faeser (SPD) ale takové číslo zavrhla.

Zatím jen za rok 2023 do Německa přišlo 175 000 migrantů, přičemž do tohoto čísla se nezapočítávají Ukrajinci. Těch do Německa přišlo přes 1 milion.

Italská pravicová vláda je kritizovaná za přijetí nařízení, která omezují práva migrantů a brání neziskovým záchranným misím na moři.

Německá vláda se mezitím snaží přilákat kvalifikované přistěhovalce, kteří by obsadili přibližně 2 miliony pracovních míst. Zákonodárci se v červnu vyslovili pro reformu zákona o přistěhovalectví pro kvalifikovanou práci.

Autor: domlav, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]