26. 06. 2023, 18:07

Nepochodovali jsme, abychom svrhli Putina, vzkázal Prigožin. Jeho náborová centra opět pracují

Moskva/Minsk – V Rusku doznívá víkendový „pochod spravedlnosti“, který vyhlásil šéf soukromé Wagnerovy armády Jevgenij Prigožin. Dnes večer zveřejnil jedenáctiminutový vzkaz, v němž souhlasil s odchodem do Běloruska. Mezitím podle CNN dolní komora ruského parlamentu pracuje na zákonu, který by Wagner Group reguloval.

Dále ve zvukové zprávě Jevgenij Prigožin popřel, že by chtěl svrhnout ruského prezidenta Vladimira Putina. Naopak prý bylo cílem „dohnat k odpovědnosti“ ty vůdce, které obvinil z „chyb“ v ukrajinské válce, píše BBC.

Čtěte také: Dětství na frontě či za ostnatým drátem: Kniha Vojenka přibližuje válku očima těch nejmladších

Prigožin podle všeho míří do Běloruska, ale jeho poloha prozatím není známá. Média s odkazem na portál Vjorstka píší, že v Bělorusku vzniká také tábor až pro 8 000 lidí. Přesunout se tam prý mají wagnerovci.

Na sobotní události v Rusku reagují také světoví lídři. Americký prezident Joe Biden tak například uvedl, že USA a jejich spojenci se na vzpouře nepodíleli. „Neměli jsme s tím nic společného, tohle bylo součástí boje uvnitř ruského systému,“ řekl.

Mezitím začínají opět pracovat náborová centra Wagner Group. V ruských městech Ťumeň a Novosibirsk se podle ruských státních medií obnovil nábor bojovníků. Centrum wagnerovců v Petrohradě také CNN potvrdilo, že „nadále funguje jako obvykle v souladu s právními předpisy Ruské federace“.

Zpráva vznikla s podporou Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku.

Autor: fib

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]