29. 05. 2023, 15:02

Nigérie: Bola Tinubu složil prezidentskou přísahu

Abudža – Bola Tinubu v pondělí složil přísahu jako nigerijský prezident. Podle serveru Reuters bude čelit výzvám ke zlepšení ekonomických a bezpečnostních podmínek, které se podle mnohých za jeho předchůdce Muhammada Buhariho výrazně zhoršily.

„Máme korupci, nejistotu a mnoho problémů, kterým čelíme, ale nelitujte mě. Požádal jsem o tuto práci. Vedl jsem o ni kampaň. Žádné výmluvy,“ řekl Tinubu v nedělním projevu.

Čtěte také: Kmotr z Lagosu prezidentem Nigérie. Povolební průběh rozhodne o demokratické budoucnosti

Sedmdesátiletý vystudovaný účetní vyhrál únorové volby se ziskem 36,6 % hlasů. To je nejmenší počet hlasů, který kdy vynesl hlavu Nigérie na tento post od návratu země k demokracii v roce 1999. Volby, které úřady slibovaly jako dosud nejsvobodnější a nejférovější v zemi, pro mnohé skončily frustrací.

Dva z Tinubuových hlavních oponentů zpochybňují jeho vítězství na základě tvrzení o podvodech, které on odmítá. Nezávislou národní volební komisi (INEC) obvinili z rozsáhlých technických problémů, zpoždění při otevírání volebních místností, násilí, zastrašování voličů i z manipulace s výsledky. V úterý začne soud, který vyslechne jejich hlavní argumenty. Rozhodnutí se neočekává dříve než v září.

Autor: hedr

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]