09. 03. 2023, 15:23

Nizozemsko zablokuje export pokročilých technologií na výrobu čipů do Číny

Amsterdam – Nizozemská vláda podle webu Politico ve středu potvrdila, že zavede nové vývozní kontroly na zařízení k výrobě mikročipů. Země tak po měsíci vyhověla Spojeným státům, které požadovaly zablokování prodeje některých nizozemských strojů na tisk čipů do Číny. Dohoda o nových omezeních exportu technologií, která zahrnuje i Japonsko, vznikla na konci ledna. Spolu s Nizozemskem a USA jsou tyto tři země domovem výrobců pokročilých strojů na tisk mikročipů.

V dopise nizozemským zákonodárcům napsala ministryně zahraničního obchodu Liesje Schreinemacher, že “pro mezinárodní bezpečnost je nezbytné rozšířit stávající kontroly vývozu na konkrétní výrobní zařízení pro polovodiče.” Vláda tak chce zabránit tomu, aby se nizozemská technologie používala ve vojenských systémech nebo zbraních hromadného ničení.

Nová vývozní omezení zasáhla například společnost ASML, globálního lídra ve výrobě pokročilých tiskových strojů na mikročipy. Tato nizozemská firma je nejhodnotnější technologickou společností v Evropě. Exportní licence na prodej svých nejmodernějších strojů, využívajících technologii extrémního ultrafialového světla, do Číny, nezískala ASML už v roce 2019.

mik