13. 04. 2023, 15:46

„Nohy tě přivedou tam, kde je tvé srdce.“ Biden se při návštěvě Irska setkal se svým protějškem

Dublin – Americký prezident Joe Biden přijel na oficiální návštěvu Irské republiky. Podle serveru BBC se dnes setkal s irským prezidentem Michaelem D. Higginsem a jeho manželkou v oficiální rezidenci. Prezident Higgins přivítal Bidena, který má irské kořeny, přátelským potřesením rukou.

Po setkání s irským prezidentem v rezidenci v Áras an Uachtaráin se Joe Biden podepsal do knihy návštěv. “Jak říká irské přísloví, nohy tě přivedou tam, kde je tvé srdce,” zní část jeho poselství. Poté se oba politici vydali na obřad sázení stromů v areálu Áras. Biden se také stal čtvrtým americkým prezidentem, který vystoupil na společném zasedání Oireachtas (irského parlamentu).

Čtěte také: Redneck #70: Pár postřehů k žalobě na Trumpa

Americký prezident je podle BBC „nejirštější“ prezident Spojených států v historii. Joe Biden je hrdý na svůj irský původ, který sahá až do 19. století, a rád se o tom zmiňuje při každé možné příležitosti. Se svými vzdálenými příbuznými má v plánu setkat se i při této návštěvě.

Ve středu šéf Bílého domu navštívil při příležitosti 25. výročí Velkopáteční dohody i Velkou Británii. Tedy konkrétně Belfast v Severním Irsku. Během jeho návštěvy americký prezident řekl, že „mír v Severním Irsku nebyl nevyhnutelný a jeho ochrana je prioritou pro americké demokraty i republikány“.

Mírový proces, který Velkopáteční dohoda v 90. letech zahájila, se teď kvůli brexitu ocitá v problémech. V Belfastu také Biden hovořil o tom, jak mohou Spojené státy pomoci s podporou „obrovského ekonomického potenciálu Severního Irska“.

Americký prezident přijal mimo jiné i pozvání krále Karla III. ke státní návštěvě Spojeného království. Král pozval prezidenta v rámci přátelského telefonátu, během kterého mu Biden podle deníku The Guardian zároveň pogratuloval k jeho nadcházející korunovaci. Při ní bude USA zastupovat Bidenova manželka, protože podle tradice se američtí prezidenti tohoto ceremoniálu neúčastní.

Autor: mik

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]