13. 06. 2023, 13:02

Novodobá Železná opona? Finsko posiluje hranice s Ruskem

Helsinky – Válka na Ukrajině vyvolala otázky o bezpečnosti zemí sousedících s Ruskem. Jedná se mimo jiné o Finsko, které bylo se svým východním sousedem již v minulosti ve válce. Nyní země staví na hranici plot s ostnatým drátem. Helsinky tvrdí, že je nutné se chránit a monitorovat, kdo překračuje hranice, píše server France 24.

Téměř 1 300 km dlouhou hranici sdílí s Ruskem Finsko, člen Evropské unie. Celkem by země měla oplotit nejvíce kritickou, 200 km dlouhou část hranice – na třech kilometrech je již plot postaven. Zástupce velitele finské jihovýchodní pohraniční stráže Jukka Lukkari uvedl, že tato ochrana je zapotřebí k tomu, aby se zastavila nelegální imigrace.

„Bezpečnostní podmínky se kvůli válce na Ukrajině změnily již napořád,“ vyjádřil se Lukkari. Zatím se jedná o pilotní zkoušku plotu s elektronickým systémem, senzory a kamerami.

Čtěte také: Ruská „pátá kolona“ v Německu šlape jako dobře promazaný stroj

Za druhé světové války bylo Finsko ruskými silami napadeno a přišlo o 10 % svého území. Obavy, které ve Finech vyvolala ruská invaze na Ukrajinu, je tak zcela pochopitelná. „Všechno, co se teď děje, mi připomíná druhou světovou válku,“ uvedl obyvatel pohraničního území Matti Ahvonen.

Autor: domlav

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]