29. 03. 2023, 14:02

Novozélandský parlament přitvrdil zákony proti připlouvajícím uprchlickým lodím, aniž by kdy nějaké dorazily

Wellington/Nový Zéland – Nový přísný imigrační zákon schválený parlamentem má odradit případnou námořní migraci na Nový Zéland, píše deník The Guardian.

Přijatá legislativa má umožnit zadržet ilegální imigranty, kteří by se do země dostali přes moře, ve vězení. A to bez rozhodnutí soudu až na dobu 28 dní. Zákon také odepírá nárok na dočasná víza či povolení ke vstupu uprchlíkům připlouvajícím ve skupinách čítajících 30 a více osob.

Čtěte také: 20 let od invaze do Iráku. Vedla k chaosu i nástupu Islámského státu, Ameriku stála důvěryhodnost, říká analytik

Opozice návrh kritizuje jako zbytečnou snahu o vytvoření atmosféry strachu před nadcházejícími volbami. Nový Zéland se přitom dosud nikdy nepotýkal se znatelnou migrační vlnou směřující na pobřeží tohoto ostrovního státu.

Podle novozélandského ministra pro migraci Michaela Wooda se však jedná pouze o technická opatření, která mají za cíl „zacpat díry“, které v současnosti v imigračních zákonech existují. Současně Wood odmítl, že by se jeho země přibližovala tvrdým migračním režimům jiných anglosaských zemí, jako je například sousední Austrálie či Velké Británie.

Poslední jmenovaný stát loni odsouhlasil kontroverzní zákon, umožňující deportovat ilegální běžence do Rwandy. V ní by byli následně nuceni požádat o azyl namísto ve Velké Británii. Toto opatření je namířeno primárně proti migrantům, kteří převážně pomocí malých nebezpečných člunů chtějí překonat Lamanšský průliv a dostat se do Velké Británie.

Autor: fiš

[other_banner_1]

*Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem. *