04. 09. 2023, 13:36

Od začátku války přišly o končetinu tisíce Ukrajinců. Zdravotní systém na to nestačí

Lvov – Kvůli výbuchům min, raketovým střelám nebo dělostřeleckým granátům podstoupilo amputaci minimálně jedné končetiny na 20 000 Ukrajinců. Řada z nich se vypořádává i s psychologickým traumatem, dodává agentura AP. Na Ukrajině přitom chybí specialisté na výrobu protéz a poptávka po nich se stále zvyšuje.

Výsadkář Mychailo Jurčuk utrpěl zranění na začátku války nedaleko města Izjum. Zatímco ho ostatní vojáci přenášeli do bezpečí, myslel jen na to, že by mohl ukončit svůj život pomocí granátu. Po celou dobu u něj ale zůstával lékař. „Díky, že jste mě držel za ruku,“ řekl mu Jurčuk poté, co se probudil v nemocnici.

„Bál jsem se, že ten granát odjistíte,“ odpověděl prý lékař výsadkářovi. Jurčuk nakonec přišel o část levé ruky a pravé nohy.

Osmnáct měsíců po amputaci už běžně používá obě protézy. Mezi dobrovolníky v rehabilitačním centru navíc potkal svou budoucí ženu a nyní se raduje z jejich malé dcery. Protože se kvůli zranění nemůže vrátit na frontu, rozhodl se učit další vojáky, jak po ztrátě končetiny žít nebo se pohybovat. Tuto pomoc nutně potřebují tisíce vojáků po celé Ukrajině.

Čtěte také: Mise „Kozel zahradníkem“: Keňa chce zbavit Haiti násilí, svůj lid ale sama terorizuje

Olga Rudneva z rehabilitačního centra Superhumans odhaduje, že od února 2022 podstoupilo aspoň jednu amputaci kolem 20 000 Ukrajinců. Není přitom jisté, kolik z nich bojovalo na frontě a kolik jich zranily ruské útoky. V zemi je nedostatek specialistů na umělé končetiny a poptávka po nich stále roste.

Vojáci se po amputaci musí vypořádat s velmi silnou bolestí. Způsobuje ji samotné zranění, nová protéza nebo dozvuky výbuchu, při němž o končetinu přišli. Po amputaci se někteří lidé ještě rozhodnou pro kosmetické operace. Snaží se následky zranění co nejvíc zahladit, protože nechtějí, aby vzhled určoval jejich osobnost. „Fyzické a psychologické zranění nikdy nelze oddělit,“ říká doktorka Emily Mayhew z Imperial College, která se zaměřuje na zranění způsobená výbuchy.

Kromě centra Superhumans nabízí protézy třeba rehabilitační středisko Unbroken. Jejich činnost podporují charitativní organizace, soukromé ukrajinské firmy nebo sponzoři ze zahraničí. „Někteří dárci nechtějí poskytovat Ukrajině vojenskou pomoc a raději se podílí na humanitárních projektech,“ vysvětluje Rudneva.

Autorka: anče, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.