22. 09. 2023, 10:00

Pátým největším “zaměstnavatelem” v Mexiku jsou drogové kartely, uvádí nová studie

Mexico city – Nový výzkum zveřejněný v časopise Science usuzuje, že drogové kartely mají v Mexiku přibližně 175 000 členů. Jsou tak pátým největším “zaměstnavatelem” v zemi. Snížení tohoto počtu je podle autorů nejlepším způsobem, jak omezit násilí, informuje zpravodajský web The Guardian.

Počet členství byl matematicky modelován na základě desetiletých údajů o vraždách, pohřešovaných a uvězněných osobách.

Autoři tvrdí, že nejlepším způsobem, jak snížit kriminalitu, by bylo omezit nábor kartelů. Na druhou stranu si myslí, že uvěznění většího počtu příslušníků skupiny by ve skutečnosti zvýšilo počet vražd. “V Latinské Americe je uvězněno více než 1,7 milionu lidí a přidávání dalších lidí do přeplněných věznic problém nevyřeší,” napsali autoři.

Čtěte také: Ptáme se | Spory mezi spojenci. Pomáhají Ukrajině vyhrocené emoce?

Vypracovaná studie byla některými bezpečnostními analytiky přijata s opatrností. “Je to první práce svého druhu,” komentovala to Victoria Dittmar, výzkumná pracovnice think-tanku Insight Crime. “Neviděla jsem žádné jiné odhady toho, o kolika lidech se domníváme, že jsou nějakým způsobem spojeni se zločineckými skupinami.”

Dittmar dodala, že konečný počet bude záviset na definici kartelu a na tom, co se považuje za členství, protože práce pro zločineckou skupinu se velmi liší od formálního zaměstnání. “Může být velmi obtížné určit, kdo je členem zločinecké organizace a kdo ne,” řekl Dittmar. “A co politik, který dostává peníze? Nebo někdo, kdo se skupinou spolupracoval jen jednou?”

Podle profesora z Montrealské univerzity Valentina Peredy omezení náboru není zdaleka jediným způsobem, jak omezit násilí. Tvrdí, že hlavní součástí jakékoli strategie musí být odzbrojení kartelů. “V této studii chybí jedna věc, a to, že násilí v Mexiku je také výsledkem toho, jaké se používají zbraně,” řekl Pereda. “Nemluvíme o lidech s noži, kteří se na sebe vrhnou v baru. Mluvíme o polovojenských jednotkách se zbraněmi vojenské kvality.”

Mexický prezident Andrés Manuel Lopéz Obrador ve své politice “objetí, ne kulky” argumentuje podobně jako autoři této studie – tedy, že když se mladým lidem nabídnou ekonomické alternativy, budou mít menší pokušení přidat se ke drogovým kartelům a násilí klesne. Tato strategie však nedokázala snížit celkové násilí, které se během jeho působení v prezidentském paláci zvýšilo.

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]