09. 11. 2023, 17:02

Pedro Sánchez zůstane u moci. S Katalánci se dohodl na amnestii

Madrid – Španělský premiér Pedro Sánchez dosáhl dohody se separatistickou katalánskou stranou Junts, která téměř čtvrt roku po volbách umožní vznik nové vlády. Dohoda zahrnuje amnestii pro zastánce katalánské nezávislosti, jenž se podíleli na přípravě protiústavního referenda, informuje Politico.

Červencové volby v španělské politice vytvořily patovou situaci. Ani středo-pravicová Lidová strana (PP), ani socialisté (PSOE) dosavadního premiéra Pedra Sáncheze nebyli poslední tři měsíce schopni sestavit vládu. Premiér Sánchez tak od voleb vyjednával s menšími stranami o podpoře vlády. Ve čtvrtek 9. listopadu socialisté podepsali dohodu s Junts, která má sedm poslanců.

Výměnou za amnestii pro zhruba 1500 lidí, kteří se podíleli na přípravě nelegálního referenda, strana Junts umožní vznik nové vlády. Amnestie by umožnila návrat zakladatele Junts a bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, z Waterloo v Belgii, kam utekl před španělskou justicí.

U části španělské společnosti se nyní začínají šířit obavy z toho, že by mohlo dojít k obnovení katalánského hnutí za nezávislost.

Čtěte také: Sen o svobodném Katalánsku neumírá. Puigdemont může rozhodnout o osudu Španělska

V reakci na dohodu v průběhu posledního týdne probíhaly protesty napříč celým Španělskem, na kterých se podílela i PP, která je největší stranou v parlamentu. Demonstrovalo se především před sídlem PSOE v Madridu.

“Čelíme výzvě pro naši demokracii, která vyžaduje reakci všech španělských demokratů bez ohledu na ideologii. Využijeme všechny ústavní páky proti těm, kteří ji chtějí oslabit. Španělská demokracie zvítězí,” zveřejnil na síti X předseda PP Alberto Núñez Feijóo.

Do opozice proti dohodě se postavila i Generální rada soudnictví, která je řídícím orgánem španělského soudnictví. Ta konstatovala, že dohoda o amnestii by vedlo ke zrušení rozsudků a tudíž i k ohrožení právního státu.

Autor: atlov, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]