16. 03. 2023, 12:44

Pentagon zveřejnil záběry ruské stíhačky, která zasáhla nad Černým mořem americký dron

Washington – Americká armáda zveřejnila podle britské BBC záběry ruského tryskáče, který nad Černým mořem před dvěma dny srazil jeden z amerických sledovacích dronů. V důsledku srážky musel být dron svržen do vod poblíž Ukrajiny. Rusko popřelo, že by jeho stíhačka SU-27 do dronu narazila, zveřejněné video je však v souladu s americkou verzí události.

Záznam z kamery, která byla umístěná pod trupem sledovacího dronu ukazuje, jak ruská stíhačka SU-27 provádí dva extrémně blízké průlety u amerického bezpilotního letounu MQ-9, během kterých při  přibližování uvolňuje palivo se záměrem letoun poškodit. Po dalším ruském manévru pak dochází ke ztrátě videosignálu. Podle Pentagonu se tak stalo v důsledku srážky ruského tryskáče s dronem. Video události je dostupné například ve zprávě od agentury Reuters. Podle BBC zveřejnil Pentagon záběry proto, aby doložil pravdivost své verze o incidentu. Rusko totiž střet s dronem popírá.

Podle Reuters se jedná se o první přímý americko-ruský incident od začátku ukrajinské války, což zhoršuje už tak napjaté vztahy mezi Washingtonem a Moskvou. Americký ministr obrany Lloyd Austin už dříve řekl, že ruské činy jsou nebezpečné a bezohledné. Dodal, že “zůstává přesvědčen o faktech, které jsme (americké ministerstvo obrany) doposud sdělili.”

Čtěte také: Vzdušní vetřelci: Co se skrývá za sestřelenými objekty nad USA a Kanadou?

Ruská strana tvrdí, že dron se blížil k jeho území, což z videa nelze nijak dokázat, a že dron havaroval po „ostrém manévru“, přičemž měl vypnutá komunikační zařízení. Na zveřejnění videa Kreml zatím nereagoval.

Autor: mik

[other_banner_1]