14. 03. 2023, 07:48

Po převrácení lodi plující z Libye se pohřešují desítky lidí

Tripolis – Podle serveru Al Jazeera se pohřešuje 30 lidí poté, co se v centrální části Středozemního moře převrátilo plavidlo cestující z Libye do Itálie. Záchranné operace zatím zachránili 17 pasažérů.

Alarm Phone, charitativní organizace, která přijímá hovory plavidel v nouzi, na Twitteru uvedla, že poprvé upozornila úřady v sobotu. Na Twitteru důraznila, že loď, na níž bylo 47 lidí, potřebuje okamžitou záchranu. Poté, co první pokus o záchranu obchodní lodí selhal kvůli špatnému počasí, požádaly libyjské úřady Řím o pomoc. Itálie poté požádala obchodní lodě v oblasti, aby se připojily k záchranným pracím. Při pokusu převést lidi na obchodní loď FROLAND v neděli ráno se však plavidlo s migranty převrátilo.

Schopnosti Itálie zachraňovat uprchlíky jsou součástí veřejné debaty zejména kvůli incidentu, k němuž došlo před dvěma týdny. Ztroskotání lodi poblíž Kalábrie si vyžádalo život 79 migrantů. Italská pobřežní stráž však v sobotu uvedla, že se jí při třech samostatných operacích na jihu Itálie podařilo zachránit více než 1 300 lidí. Rostoucí počet příchozích migrantů zvyšuje tlak na italskou konzervativní vládu, která nastoupila do úřadu loni v říjnu a slíbila, že příliv migrantů sníží.

hedr