19. 09. 2023, 12:04

Po zemětřesení čelí marocké dívky znásilněním a domluveným sňatkům

Atlas – Po tom, co se pohořím Atlas na severu Maroka prohnalo na začátku září zemětřesení o síle 6,8 Richterovy škály, se zvyšují obavy o ženy a mladé dívky. Ty se potýkají s únosy, nedostatečnou menstruační hygienou a složitým přístupem ke zdravotní pomoci při porodech. Podle serveru Al-Jazeera také muži nabízejí manželství velmi mladým dívkám. 

Maročtí muži jezdí do zemětřesením postižených oblastí země s cílem „postarat se“ o mladé dívky, které přišly o bydlení či o rodinu. Dvacetiletý student z města Errachidia byl zatčen poté, co se na sociálních sítích chlubil svým záměrem jet do těchto oblastí –  ten měl být sexuální zneužívání. Někteří muži ospravedlňují své chování výkladem náboženství.

Několik marockých aktivistických organizací se snaží proti tomuto chování bojovat. Jednou z nich je nezisková Politicks4Her, kterou založila Yasmina Bensliman. Ona a další marocké aktivistky za práva žen nejprve prosazovaly význam menstruační péče bezprostředně po zemětřesení. Poté je však Maročanky upozornily na kampaň vyzývající tamní muže, aby cestovali do odlehlých vesnic a „zachraňovali“ ženy. „Je naprosto nezbytné, aby přístup k pomoci při katastrofách zohledňoval genderové hledisko“, tvrdí Bensliman.

Čtěte také: I rok po smrti Mahsy Amíní ženy v Íránu vzdorují patriarchátu. Život se jim ale nezlepšuje, říká odbornice

Marocký král Muhammad VI. označil děti, které přišly o svůj domov za „svěřence národa, kteří musí být chránění před jakýmikoliv riziky“. Podle Laily Baker z Populačního fondu OSN se Maroko dlouhodobě snaží zajistit, aby boj proti genderově podmíněnému násilí a zavádění opatření v oblasti reprodukčního zdraví patřily k základním prvkům jeho národního plánu reakce při mimořádných situacích. Bakerová ale zároveň dodává, že připravenost země reagovat na krize s ohledem na gender je kritická.

V některých oblastech severního Maroka se ženy dlouhodobě potýkají s nedostatkem menstruačních potřeb. Po zemětřesení se ale situace ještě zhoršila. OSN se snaží potřeby na místa dodávat. Některé ženy ale nevědí, jak se například jednorázové vložky vůbec používají. OSN tedy dodávky propojuje i s osvětou a poradenstvím.

Nemocnice jsou kvůli zemětřesení plné zraněných lidí a těhotné ženy se někdy potýkají s nedostatkem zdravotnické pomoci. OSN proto staví mobilní kliniky a porodní místnosti. V některých vesnicích jsou zřízeny polouzavřené stany, ve kterých mohou ženy bezpečně porodit.

Autor: domlav, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]