16. 11. 2023, 11:15

Politika v kostele. Slovenský tajemník ministersva kultury chce jmenovat Ježíše králem země

Bratislava – Štefan Kuffa, státní tajemník Ministerstva kultury na Slovensku, vyzval duchovní, aby se Ježíš Kristus stal králem Slovenska. Kuffa se svým projevem vystoupil na pondělní mši v Trnavě, uvedly Hospodarské noviny.

„Nedá mi to, když tady máme tolik exelencí, abych za Ministersvo kultury neslíbil, dávám to tady veřejně, že my budeme ti, kteří budou iniciovat, aby se co nejdříve podle možností dosáhlo toho, že Kristus Král bude intronizován (pozn. red. slavnostně uveden na trůn) a stane se králem Slovenska,” řekl Kuffa, nominovaný Slovenskou národní stranou (SNS). Dodal, že svůj návrh předloží vládě, ale samotnou ceremonii musí provést biskupové.

Od Kuffova projevu se již distancovala Konference biskupů Slovenska. „Chrám je místem modlitby a nemá být prostorem pro apely, které rozdělují věřící. Míšení politické agendy s duchovním slovem vyvolává nevoli a negativní reakce, kterým rozumíme,” zveřejnila organizace na svých stránkách. Katolická televize TV Lux, jež projev přenášela, z archivovaného záznamu Kuffův projev vystřihla se stejným odůvodněním. 

Čtěte také: „Balím kufry a mizím pryč.“ Ficův kabinet čeká těžký boj o slovenské mozky

Ve svém jedenácti minutovém projevu se Kuffa zmínil i o otázce „genderové ideologie”, která podle něj zachvacuje Slovensko. „Za Ministerstvo kultury slibujeme, že to nebude, bude konec,” prohlásil tajemník ministerstva na úvod svého vystoupení. V něm mimo jiné odsoudil i potraty.

Kuffa v kostele řečnil se svolením arcibiskupa Jána Orsocha. Arcibiskupský úřad v Trnavě po kritice uvedl, že „obsah projevů je věcí každého řečníka a arcidiecéze do jejich obsahu ani formy nijak nezasahuje”.

Štefan Kuffa se v roce 2020 dostal do slovenského parlamentu na kadidátce strany Kotlebovci – Lidová strana Naše Slovensko. Dříve působil také ve stranách OĽaNO a Křesťanskodemokratického hnutí (KDH). V současné době je společně se svými syny obžalovaný za vyhrožování a fyzické napadení.

Autorka: ač, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.