04. 05. 2023, 16:33

Polsko posílí vojenskou ochranu energetické infrastruktury v Baltském moři

Varšava – Polská vláda schválila návrh zákona, který armádě umožní zneškodnit nepřátelskou loď mířící na klíčový plynovod z Norska přes Baltské moře. Podle agentury Reuters se tak stalo poté, co Severoatlantická aliance varovala, že Rusko může podmořskou energetickou infrastrukturu sabotovat.

Polsko bylo před rokem odříznuto od dodávek ruského plynu, a spoléhá tak na dovoz LNG a zásobování potrubím z Norska. O pohybu ruských špionážních lodí ve vodách okolo států už mají informace všechny severské země.

Šéf zpravodajské služby NATO nyní varoval, že Rusko může podmořskou infrastrukturu narušovat jako trest za podporu Ukrajiny. Polsko je klíčový spojenec Ukrajiny a také základna pro dodávky zbraní do Kyjeva.

Čtěte také: Investigativní novináři: V Severním moři operuje ruská špionážní síť

Varšava proto dala ve čtvrtek v návrhu legislativy zelenou armádě, která může ve „výjimečných situacích“ a po vyčerpání ostatních možností zmařit teroristický útok potopením nepřátelské lodi nebo vzducholodě. Návrh zákona musí ještě odsouhlasit polský parlament.

Polsko tvrdí, že cílem ruské špionáže se stává pravidelně. V přístavu Swinoujscie, kde se nachází terminál pro dovoz zkapalněného zemního plynu, proto bude zřízena stálá základna jednotek pobřežní stráže.

Autor: mik

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]