25. 10. 2023, 07:10

Ponechat nebo ne? Rumunsko hledá cesty, jak si poradit s populací medvědů

Covasna – V Rumunsku, které je domovem největší evropské populace medvědů hnědých mimo Rusko, jsou  útoky těchto šelem na vzestupu. Jednou z hlavních příčin jsou turisti, kteří medvědy protizákonně krmí, nebo nechávají zbytky potravy v nezabezpečených popelnicích. Tamní obyvatelé nyní řeší otázku, zda mají kvůli vlastní ochraně zvýšit počet medvědů, kteří mohou být každý rok zastřeleni, informuje France 24.

Volně se pohybující medvědi v hustých rumunských lesích mohou některým připadat jako obrázek z románu. Ta pravá divočina nenarušená člověkem. Místní na to však mají jiný názor. Podle oficiálních zdrojů medvědi zabili v letech 2016 až 2021 čtrnáct lidí a dalších 158 zranili.

„Medvědi způsobují škody a ohrožují naše životy,“ stěžuje si pastevec Tibor Fekete, kterému medvědi letos zabili už tři krávy. Problém staví pastevce a farmáře proti ochráncům přírody. Úřady už teď dramaticky zvýšily počet medvědů, kteří mohou být letos odstřeleni: o 50 procent na 220. Někteří poslanci však stále chtějí, aby se toto číslo ještě zdvojnásobilo.

Čtěte také: Bez lesů nepřežijeme, je načase změnit naše vnímání přírody, říká odborník na klima

Zákonodárci v čele s Barnou Tanczosem, který byl donedávna ministrem životního prostředí a vášnivým zastáncem vybíjení medvědů, předložili návrh zákona, který by umožnil zabití téměř 500 medvědů ročně. „Hrozí, že se medvědi začnou potulovat i po nížinných oblastech a troufnou si také na města jako je Bukurešť,“ tvrdí Tanczos.

Ti, kdo prosazují vyšší kvóty, vykreslují medvědy jako hrozbu a tvrdí, že jejich počet prudce roste. Ministerstvo životního prostředí odhaduje populaci na zhruba 8 000. Odborníci však oponují, že se používají zastaralé a nepřesné metody počítání. V budoucnu by k přesnějšímu sčítání medvědů měly být používány testy DNA, které by zajistily, že se potulující medvědi nebudou sčítat několikrát.

Ochránci přírody zpochybňují Tanczosova tvrzení o tom, že by se medvědi mohli objevit v Bukurešti. Obávají se, že stále se zvyšující kvóty by mohly znovu otevřít dveře i hůře regulovatelnému sportovnímu lovu. Ten vláda zakázala v roce 2016 a od té doby smí zvířata střílet pouze specializovaní myslivci. Upozorňují na to, že lidé začnou střílet i medvědy, kteří je nijak neohrožují a nezpůsobují jim žádné problémy.

Horská města a vesnice mezitím řeší situaci s nárůstem medvědích útoků po svém. Nedaleko Miercurea Ciuc se nachází malé turistické horské městečko Baile Tusnad, které se chce stát „medvědí komunitou“.

„Musíme pochopit, že medvědi z této oblasti jednoduše nezmizí. Je důležité, abychom jim dali jasně najevo, že ve městech nejsou vítáni,“ říká šestatřicetiletý biolog István Imecs. Hlavní kritiku místní směřují proti turistům, kteří medvědy protizákonně krmí. Nebo vyhazují potraviny do nezabezpečených popelnic, ke kterým pak šelmy chodí.

Město nyní testuje odpadkové kontejnery odolné proti medvědům. Také nainstalovalo 400 elektrických plotů kolem domů a popelnic. Z padesáti stížností na škody podaných v roce 2021 zaznamenalo město v letech 2022 a 2023 pokles na nulu.

Autorka: Linda, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.