27. 03. 2023, 13:43

Populace dosáhne svého vrcholu pravděpodobně dříve. Bude nižší než se předpokládalo, zjistila studie

Nová studie, kterou nechala vypracovat nevládní organizace The Club of Rome, předpokládá, že světová populace dosáhne svého vrcholu před polovinou tohoto století. Populační maximum má být 8,8 miliardy osob, poté bude počet lidí na Zemi rychle klesat. Nové prognózy by tak mohly být dobrou zprávou pro životní prostředí, píše The Guardian.

Autoři zprávy však upozorňují, že samotný pokles porodnosti klimatické problémy nevyřeší. Klesající počet obyvatel může naopak způsobit nové potíže, jako je úbytek pracovních sil a větší zátěž zdravotnických systémů. Podle studie má dojít k poklesu na hodnotu 7,3 miliardy lidí v roce 2100. Se stárnoucí populací a chybějící pracovní silou pro financování důchodového systému se nyní potýká především Japonsko.

Čtěte také: 8 miliard lidí i problémů. S růstem populace se bude prohlubovat také klimatická krize

„Musíme vynaložit velké úsilí, abychom se vypořádali se současným rozvojovým paradigmatem nadměrné spotřeby a nadprodukce, což jsou větší problémy než populace,“ uvádí jeden z autorů Ben Callegari.

Vrcholu 8,8 miliard obyvatel by mohla populace dosáhnout i dříve, pokud by vlády přistoupily k progresivním opatřením, jakými je zvýšení průměrných platů a úrovně vzdělání. Nové poznatky se nicméně liší od předpovědí, které ještě v minulém roce předpovídaly vrchol v letech 2080 až 2100, kdy se očekávalo překročení hranice 10 miliard. O růstu populace, dalších předpovědích a co to všechno znamená pro planetu jsme psali zde.

Autorka: hedr

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]