03. 08. 2023, 09:10

Porodnost na Ukrajině výrazně klesla

Kyjev – Porodnost na Ukrajině, která už téměř rok a půl odolává ruské agresi, podle nově dostupných údajů klesla od začátku války o 28 %. V letošním roce se průměrně narodilo 16 tisíc dětí měsíčně, zatímco před ruskou invazí to bylo 23 tisíc za měsíc. Již před válkou se podle OSN očekávalo, že ukrajinská populace do roku 2050 poklesne téměř o polovinu, informuje web The Guardian.

Za prvních šest měsíců letošního roku se v zemi narodilo o téměř 38 tisíc dětí méně než  ve stejném období roku 2021.

Čtěte také: Poslední hodiny demokracie v Nigeru? Wagnerovci si už brousí zuby, Západ otálí

Zatímco porodnost od roku 2015 pravidelně klesá o 7 % ročně, podle ukrajinské společnosti pro analýzu dat OpenDataBot je pokles v období od roku 2021 do roku 2023 největší od získání nezávislosti Ukrajiny v roce 1991. Další výrazně strmý pokles byl zaznamenán v roce 2015 po ruské anexi poloostrova Krym.

„Ukrajina měla již v minulosti jednu z nejnižších porodností na planetě. A pak vypukla válka,“ řekla letos v březnu profesorka demografie na University of Southampton Brienna Perelli-Harris, která se zabývá mírou porodnosti na Ukrajině.

“Až Ukrajinci pocítí větší stabilitu a ochranu, budou si přát více dětí,” řekla k tomu lékařka Julia Choda z porodnice v Kyjevě.

Podle nových dat vysokého komisaře OSN pro uprchlíky od února 2022, kdy Rusko zahájilo svou invazi na Ukrajinu, uprchlo do zahraničí na 6 milionů lidí.

Autor: ogo, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.