20. 08. 2023, 08:30

Přes Libyi a Středozemní moře do Evropy. Nebezpečná cesta stojí Syřany životy

Damašek – Válka v Sýrii nutí tamní obyvatele, aby se obraceli na pašeráky. Ti uprchlíkům slibují, že je do vysněné Evropy propašují hladce, výměnou za pár tisíc dolarů. Syřané ale na nebezpečné cestě za lepším životem zažívají hrubé zacházení, píše server Al-Jazeera. 

Jedna zpráva přes WhatsApp může pro Syřany znamenat „nový začátek“. Věta „Chci do Evropy,“ totiž mnohdy stačí k tomu, aby jejich zrádná cesta přes Libyi a Středozemní moře mohla začít. A to i přes to, že je na ní čeká mnoho nebezpečí.

Konflikt, který nutí Syřany opustit svou zemi, propukl před dvanácti lety. Prezident Bašár al-Asad tehdy potlačil pokojné prodemokratické protesty. Do války, která stála životy více než 500 tisíc lidí, se zapojilo mnoho mocností a ozbrojených skupin. A miliony lidí musely kvůli konfliktu opustit své domovy.

V červnu z Libye vyplula loď, která se pak potopila poblíž Řecka. Převážela stovky uprchlíků, mezi kterými bylo minimálně 141 Syřanů, tvrdí aktivisté a příbuzní. Ti se zároveň obávají, že se většina z těch, co byli na palubě, utopila.

Tiskové agentuře AFP se podařilo mluvit s několika syrskými pašeráky a uprchlíky, kteří popsali, jak probíhá cesta do Libye a následná plavba přes Středozemní moře. Ta patří mezi nejnebezpečnější trasu na světě. Většina respondentů požadovala anonymitu z obav o svoje bezpečí.

Aby Syřané měli na cestu, prodávají své domy

Jeden z pašeráků v provincii Dará na jihovýchodě Sýrie prozradil, jak proces funguje. „Všechno dokončujeme telefonicky. Žádáme o kopii jejich pasu a říkáme jim, kam mají uložit peníze. Nemusíme se s nikým setkat osobně,“ vysvětlil AFP přes WhatsApp.

Režim dobyl město Derá, kolébku syrského povstání, v roce 2018. Od té doby oblast sužují násilí, zabíjení a špatné životní podmínky, říkají aktivisté. „V prvním roce, když jsme začínali, jsme vyslali jen jednu skupinu. Dnes do Libye posíláme várku každý měsíc. Lidé prodávají své domy a odcházejí,“ popsal pašerák.

Libye se začala zmítat v chaosu poté, co tamní povstání – podporované NATO – během arabského jara v roce 2011 svrhlo a zabilo diktátora Muammara Kaddáfího. Ve stejném roce začala i válka v Sýrii.

Severoafrická země má teď dvě vlády – na západě působí vláda uznávaná Organizací spojených národů, proti ní stojí vláda na východě podporovaná odpadlickým vojenským velitelem Chalífou Haftarem, který má vazby na Damašek.

„Ponižovali a mlátili nás.“

Syrští uprchlíci dávají peníze platí za cestu více než 6 tisíc dolarů na osobu. Cesta je tak vyjde minimálně na 130 tisíc korun. Pašerák odmítl prozradit svůj finanční podíl, ale řekl, že peníze obdrží v momentě, kdy uprchlíci dorazí do Itálie. Plavbu jako takovou organizuje jeho spolupracovník v Libyi.

Jeden „cestovní agent“ prozradil korespondentovi AFP – který se vydával za uprchlíka – že „balíček“ stojí 6 500 dolarů, což je zhruba 144 tisíc korun. To pokryje letenku, vstupní dokument do východní Libye, vyzvednutí na letišti, dopravu, ubytování, cestu lodí do Itálie a záchrannou vestu, stálo ve zprávě poslané přes WhatsApp.

Pašeráci tvrdí, že uprchlíci zůstávají „v hotelu nebo v zařízeném bytě“. Syřané ale uvádějí, že jsou to jen plané sliby. Místo toho popisují přeplněné sklady. Tvrdí, že ozbrojené stráže migranty napadají a vydírají.

Třiadvacetiletý Omar, který pochází z Derá, si letos půjčil 8 tisíc dolarů – necelých 177 tisíc korun – aby se dostal do Libye, a pak do Itálie. Přiznal, že se zoufale snažil opustit „zemi bez budoucnosti“. Nyní je v Německu a popisuje, že strávil dva týdny zavřený v hangáru poblíž pobřeží ve východní Libyi, společně s ním tam bylo asi dvě stě dalších uprchlíků. „Křičeli na nás, ponižovali nás, a také nás mlátili,“ řekl AFP. Ke stravě dodal, že jim stráže dávali jen skromné porce rýže, chleba a sýra.

V den odjezdu asi 20 ozbrojených mužů nutilo uprchlíky utíkat od hangáru k moři. „Mlátili nás zadní částí svých pušek,“ svěřil se Omar. Když konečně dorazil ke břehu, byl vyčerpaný: „Nemohl jsem uvěřit, že jsem to dokázal.“

Uprchlíci mezi žoldáky

V části severní Sýrie ovládané povstaleckými skupinami, které podporuje Turecko, se jeden z mužů, jenž má za úkol nábor bojovníků, přiznal, že má zkušenosti s pašováním uprchlíků do Libye. Zařadil je prý mezi proturecké žoldáky. 

Turecko delší dobu podporuje mezinárodně uznávanou vládu v Tripolisu. Ankara přitom už z velké části uzavřela kdysi svou „dobře prošlapanou“ cestu do Evropy přes Turecko.

„Každých šest měsíců využíváme rotaci bojovníků k tomu, abychom s nimi poslali lidi,“ řekl AFP náborář. Sami Syřané ze zbídačených, opozicí ovládaných severních provincií Idlib a Aleppo kontaktují pašeráky. „Zejména ti, kteří žijí ve vysídlených táborech,“ řekl náborář. 

Syrští uprchlíci, kteří jsou vedení jako „bojovníci“, mají nárok na „plat“, který se v přepočtu pohybuje kolem 55 tisíc korun. Ten vyplácí Turecko, dodal náborář. Ozbrojená skupina si z částky strhne zhruba polovinu, náborář si vezme zbytek a uprchlíci dostanou zdarma let do Libye, řekl.

Syřané nejprve míří do pohraničních táborů pro proankarské bojovníky, než přejdou do Turecka a odletí do libyjského hlavního města Tripolisu. Pak stráví dva týdny v táborech syrských milic v západní Libyi. Až potom se setkají s pašeráky, kteří za cestu lodí do Itálie požadují dva tisíce dolarů, plavba tak stojí přibližně 44 tisíc korun. 

Letecká společnost zaznamenala přesun Syřanů

Ti, kdo žijí v Sýrii, mohou do Libye putovat přes Blízký východ pomocí různých leteckých společností. Někdy ale prchají i po souši. „To abychom skryli své stopy,“ vysvětlit pašerák z Derá. 

AFP viděla skupinovou letenku pro asi dvacet syrských uprchlíků, kteří cestovali do sousedního Libanonu, a poté odletěli z Bejrútu někam do Perského zálivu. Následovala cesta do Egypta, až poté se konečně dostali do Benghází ve východní Libyi.

K dispozici jsou také přímé lety z Damašku do Benghází, které zajišťuje soukromý syrský dopravce Cham Wings. Evropská unie zařadila společnost v roce 2021 na černou listinu kvůli její údajné roli v nelegální migraci do Evropy přes Bělorusko. Opatření v červenci loňského roku zrušila.

Několik Syřanů řeklo agentuře AFP, že s nimi do Benghází cestovalo – ať už přímým či nepřímým letem – mnoho uprchlíků, kteří míří do Evropy. Mluvčí dopravce Usáma Satea řekl, že Cham Wings převáží pouze cestující s platnými libyjskými vstupními doklady. Hromadný přesun Syřanů prý zaznamenal.

AFP řekl, že není zodpovědností letecké společnosti, aby posuzovala, zda pasažéři cestují za prací nebo z jiných důvodů. Dodal však, že společnost „určitě nelétá do Libye, aby přispěla k pokusům o pašování nebo migraci“.

Ve Středomoří letos zemřelo více než 1800 migrantů

Syřané, kteří přijíždějí do Benghází, potřebují ke vstupu bezpečnostní povolení od východních úřadů. Pašerák z Derá ale agentuře AFP řekl, že to není problém: „V Libyi, stejně jako v Sýrii, může vše vyřešit podplacení bezpečnostních úředníků. V bezpečnostním aparátu máme chlapa, který získá povolení pouhým kliknutím.“

Jedno takové povolení měla AFP možnost vidět. Obsahovalo logo Haftarových sil a také jména a čísla pasů více než 80 Syřanů mířících do Evropy. Uprchlíci se shodují v tom, že je z letiště Benina v Benghází doprovodil někdo, s kým pašeráci spolupracují – v některých případech šlo i o bezpečnostního důstojníka.

Jakmile jsou Syřané v Libyi, čekají týdny až měsíce na nejnebezpečnější část cesty. Podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci zemřelo letos při pokusu o plavbu přes centrální Středomoří do Evropy více než 1800 uprchlíků různých národností. Dalších 90 tisíc podle agentury OSN dorazilo do Itálie. Většina z nich se nalodila v Libyi nebo v Tunisku. 

Červnové ztroskotání lodi přežilo přibližně sto lidí. Mezi nimi byl také 23letý mladík, který pochází ze severu Sýrie. Za cestu, která ho málem stála život, zaplatil více než 6000 dolarů. „Byl to teror. Šest lidí zemřelo v zoufalých bojích o jídlo a vodu,“ řekl s tím, že pátý den plavby začali uprchlíci pít mořskou vodu. 

„Chtěl jsem nechat válku za sebou, žít svůj život a pomoci rodině. Slíbili mi slušné ubytování a bezpečnou loď. Nic z toho jsem nedostal,“ řekl mladík, který je momentálně v Evropě a varuje ostatní, aby se na cestu ani nevypravili. 

Autorka: Barbora Kučerová, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]