26. 07. 2023, 08:45

Přes Pelješacký most v Chorvatsku projelo na 2,3 milionu aut. Pro návštěvníky je to turistická atrakce

Dubrovník – Přesně před rokem Chorvatsko slavnostně otevřelo dlouho očekávaný Pelješacký most. Od té doby přes něj projelo přes 2,3 milionu aut. Dle Chorvatského turistického sdružení díky mostu vzrostl nejen počet přenocování na poloostrově Pelješac, ale rovněž došlo k rychlejšímu a snazšímu přístupu na jih země, kde leží pověstná „perla Jadranu“, Dubrovník. O zprávě informují deník Jutarnji list a web Total Croatia.

V květnu v průměru projelo přes most zhruba 6000 vozidel denně. S příchodem letních měsíců jejich počet ale roste. V červnu to bylo už přes 8700 a v první polovině července více než 11 000.

Pelješacký most propojuje pevninské území Chorvatska a zkracuje cestu do nejjižnějšího cípu země. Chorvaté i návštěvníci ze zahraničí díky němu mohou objet několikakilometrový pruh bosenského území, jež odděluje dubrovnický region od zbytku Chorvatska. Vyhnou se tak někdy zdlouhavému čekání na hranicích s Bosnou.

Most zkracuje cestu na poloostrov Pelješac. Ten zaznamenal od ledna do poloviny července tohoto roku téměř desetiprocentní nárůst v přenocování oproti stejnému období v rekordním roce 2019.

Kromě rychlejšího přístupu na jih země slouží Pelješacký most také jako turistická atrakce.

Čtěte také:Wagnerovci dali Rusku sbohem. Alespoň do doby, než si to Putin rozmyslí

„Most je novou turistickou atrakcí pro mnoho cestovatelů a turistů, kteří si užívají nádherný výhled z okolních vyhlídek a silnic. Speciální zážitek je to rovněž pro všechny plavby pod mostem,“ prohlásil ředitel Chorvatského turistického sdružení Kristjan Staničić.

„Pelješki most“, jak zní jeho oficiální název, je dlouhý 2,4 kilometru a vysoký 55 metrů. Průjezd je zdarma. Stavba vyšla na zhruba 525 milionů eur. Asi 70 procent z celkových nákladů čerpalo Chorvatsko z evropských fondů.

Pelješacký most je důležitou spojkou pro příjezd turistů z Německa, Polska, Francie, Slovinska, Rakouska i Česka, ale rovněž pro chorvatské cestovatele. I proto se očekává zvýšená návštěvnost z těchto oblastí. Přestože se cestovní ruch na poloostrově Pelješac rozvíjel již dávno před otevřením mostu, jeho otevření poskytlo nové příležitosti pro investice do rozvoje cestovního ruchu.

Autor: ogo, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem