20. 11. 2023, 09:29

Prezidentské volby v Argentině vyhrál krajně pravicový Milei

Buenos Aires – Podle předběžných výsledků zvítězil v druhém kole prezidentských voleb v Argentině krajně pravicový libertarián Javier Milei. Ten se chce věnovat nápravě ekonomiky sužované vysokou inflací, hrozící recesí a rostoucí chudobou. Informace přináší web BBCReuters.

Podle předběžných výsledků porazil Milei kandidáta vládních peronistů o 12 procentních bodů, což je více než se očekávalo. Po sečtení téměř 90 % hlasů získal Milei téměř 56 %, zatímco Massa 44 %.

Ve svém vítězném projevu v Buenos Aires Milei řekl, že „začíná obnova Argentiny.“ Sdělil, že zemi čekají „obrovské problémy: inflace, nedostatek práce a chudoba. Situace je kritická a není místo pro vlažná polovičatá opatření.“ Dodal, že „Argentina se vrátí na své místo ve světě, které nikdy neměla ztratit. Budeme pracovat bok po boku se všemi národy svobodného světa, abychom pomohli vybudovat lepší svět.“

Čtěte také: Bůh s tebou, má Argentino. Země sužovaná hospodářskými problémy se řítí do další krize

Massa se po své porážce vyjádřil k výsledkům, které podle něj „nebyly takové, jaké očekávali.“ Sdělil rovněž, že kontaktoval Javiera Mileiho, aby mu pogratuloval.

Bývalý americký prezident Donald Trump v reakci na výsledek voleb zveřejnil na své sociální platformě Truth Social: “Celý svět se díval! Jsem na vás velmi hrdý.” K volbám se vyjádřili i jihoameričtí představitelé. Pogratuloval mu brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva nebo chilský prezident Gabriel Boric. Kolumbijský levicový prezident Gustavo Petro prohlásil, že výsledek voleb je “smutný pro Latinskou Ameriku”.

Mileiho vítězství otřásá politickou krajinou i hospodářským plánem Argentiny. Mohlo by to ovlivnit obchod s obilím nebo třeba s lithiem. Milei totiž kritizoval Čínu a Brazílii a prohlásil, že nebude jednat s “komunisty,” a upřednostňuje vazby na USA.

Volby se konaly v obtížném období, kdy v Argentině roste inflace a ekonomika je v krizi. Mileiho návrhy jako vyhození centrální banky do povětří nebo zavedení amerického dolaru, přilákaly pozornost voličů. Vítězství politicky nezkušeného Mileiho v zemi, kde roční inflace přesahuje 140 % a kde dva z pěti lidí žijí v chudobě, je důkazem, že Argentinci už mají dost tradiční politiky.

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.