18. 04. 2023, 06:36

Při pokusu o záchranu uneseného pilota v Západní Papui zahynulo nejméně šest vojáků, třicet se pohřešuje

Jakarta – Separatističtí povstalci z Hnutí za svobodnou Papuu se střetli s jednotkami indonéské armády při pátrání po novozélandském pilotovi Phillipu Mehrtensovi, který byl zajat v únoru. Podle deníku The Guardian při pokusu o záchranu zahynulo nejméně šest vojáků a asi 30 se pohřešuje.

Separatističtí povstalci v indonéském regionu Papua ve svém prohlášení uvedli, že její vojáci o víkendu zaútočili na dvě indonéská vojenská stanoviště v okresech Yal a Mugi v regentství Nduga. Podle jejich slov ale došlo k zabití 13 indonéských vojáků, nikoliv šesti.

Čtěte také: Miliardoví developeři, podfinancované obce: Kdo vytváří podobu pražských předměstí?

Indonéská armáda potvrdila, že někteří vojáci se pohřešují. „Známe polohu pilota, operace byla vystupňována, ale povětrnostní podmínky na Papui jsou nepředvídatelné,“ řekl podle CNN mluvčí armády Julius Widjojono.

Povstalci uvedli, že útok na vojenské stanoviště v Yalu byl „pomstou“ za indonéskou vojenskou operaci v oblasti koncem března, kdy vojáci zabili těhotnou ženu a dva povstalecké bojovníky. Operaci ale indonéská armáda popřela.

Indonéská armáda je na Papui, která se dostala pod kontrolu Jakarty na základě široce zpochybňovaného hlasování v roce 1969 pod dohledem OSN, silně a kontroverzně přítomna. Nepokoje v tomto chudém, ale na suroviny bohatém regionu se v posledních letech stupňují, protože separatističtí bojovníci požadují nezávislost.

Autorka: hedr

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]