03. 07. 2023, 14:42

Pride v Londýně: Duhový pochod nezastavili ani ekologičtí aktivisté

Londýn – Davy lidí se v sobotu shromáždily v centru Londýna. Důvodem byl každoroční duhový pochod Pride. Zastánci práv queer lidí se sešli i přes to, že se aktivistická skupina bojující proti klimatickým změnám Just Stop Oil pokusila akci přerušit, píše France24.

Londýn se v sobotu zahalil do duhových barev. V centru města se sešli zastánci práv LGBT+ komunity. Organizátoři očekávali na této akci a následných večírcích přibližně 1,5 milionu účastníků. Ti se navíc rozhodli přijít i přes hrozbu, že akci naruší sdružení Just Stop Oil. Té vadí, že hlavním sponzorem festivalu Pride je letecká společnost United Airlines.

Čtěte také: Posměšky i zavírání na záchodech. Ukrajinské dětí zažívají ve školách mnohdy perné chvilky

Skupina Just Stop Oil také požadovala, aby organizátoři Pridu zakázali průvody sponzorované průmyslovými podniky, které silně znečišťují životní prostředí. „Podobná partnerství škodí LGBTQ+ komunitě. Zvlášť v době, kdy velká část kulturního světa odmítá vazby na tento toxický průmysl,“ uvedla skupina Just Stop Oil v prohlášení.

Devět aktivistů nakrátko zastavilo vůz sponzorovaný Coca-Colou a dalších sedm osob zablokovalo silnici. Policie je následně zatkla. „Londýnský Pride je místem pro rovnost a my zajišťujeme, aby se všichni cítili bezpečně a užívali si den,“ uvedli organizátoři na Twitteru. Podle starosty Londýna Sadiqa Khana, který průvod vedl, 51. výroční shromáždění ukázalo „světu, že naše hlavní město je majákem inkluze a rozmanitosti“.

Autor: baku

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem. 

 [other_banner_1]