29. 10. 2023, 19:08

„Přinesla jsem si nůž na Židy.“ Rozvášněný dav zaútočil na letiště v Dagestánu

Rozvášněný dav na letišti v jihoruské Machačkale. Foto: Telegram Ukrajina 24/7

V neděli večer se začaly objevovat na ruskojazyčných kanálech v Telegramu videa, ve kterých po přistání letadla z Tel Avivu v Dagestánské Machačkale rozvášněný dav rabuje letiště a hledá Židy.

Několika set hlavý dav prohledává auta vyjíždějící z letiště v Machačkale v severokavkazské republice Dagestán v Rusku. Děje se tak po přistání letadla z Tel Avivu. Na videích se objeví například dívka s nožem, která člověku za kamerou říká, že si nůž přinesla “na Židy.”

Stovky lidí následně vtrhli do letištní budovy a začaly vylamovat dveře a prohledávat místnosti. Na některých videích zaznívá volání z davu, že hledají Židy. Další lidé vnikli až na přistávací plochu, kde je na videích vidět, jak posádka jednoho z letadel nahání vystupující pasažéry tváří v tvář útočníkům v rychlosti zpět do letadla. V jiném letadle se ozývá pilot vyzývající přes palubní rozhlas pasažéry, ať zůstanou v klidu, dokud se dav nepřežene.

Na dalším videu dav obklíčí člověka, zřejmě z Izraele, kterému je sebrán pas a lidé se jej agresivně doptávají na otázky. Video nicméně končí tím, že člověka z davu vyvádí ochranka.

Ruskojazyčný server Meduza píše o tom, že bezpečnostní složky nejprve nechaly dav bez povšimnutí, nicméně později začala policie rušit mobilní signál i internet v okolí letiště, aby se útočníci nemohli dále koordinovat. O incidentu se zatím neobjevily žádné zprávy na ruských státních kanálech.

Meduza dál píše o tom, že provoz letiště byl dočasně přerušen a zatím neodlétlo například letadlo do Moskvy, na které někteří pasažéři z Tel Avivu přesedali.

Autor: Vojtěch Boháč