30. 05. 2023, 10:47

Protesty proti rozpočtovému plánu izraelské vlády probíhají již 21 týdnů

Tel Aviv – Tisíce Izraelců se v rámci protestů probíhajících již 21 týdnů sešlo v neděli v hlavním městě Tel Avivu demonstrovat proti vládnímu plánu předělat právní systém země. Podle serveru Yahoo News se tak stalo pár dní poté, co vládní koalice Benjamina Netanjahua schválila dvouletý rozpočet.

Jeho odsouhlasení by mohlo zajistit stabilitu jedné z nejtvrdších  izraelských vlád vůbec. Protestujícím se ale nelíbí, že Netanjahu se spíše obrací ke svým náboženským spojencům, než aby se věnoval reálným ekonomickým problémům společnosti. „Pokud si Izrael přivlastní veškerou moc, naše země se stane stejnou jako Polsko nebo Maďarsko, což nechceme“, řekl demonstrant Aylon Argaman.

Čtěte také: Komunistou musí být i umělá inteligence. Jak Čína kontroluje jazykové modely?

Organizátoři akcí se popisují jako hnutí, které má zachránit demokracii. Podle nich by vládní plány usilující o oslabení Nejvyššího soudu zničily státní systém kontroly a rovnováhy a ohrozily by izraelskou demokracii. Zastánci vládní změny naopak tvrdí, že nad Nejvyšším soudem je potřeba převzít kontrolu. Netanjahu plánované úpravy v březnu odložil. Organizátoři ale chtějí v demonstracích pokračovat, dokud se plány nezruší úplně. „Možná si vláda myslí, že jsme po 21. týdnu již unavení, ale i přestože je to vyčerpávající, demokracie je pro nás důležitější“, uvedl demonstrant Omer Kidron.

Autor: dolav

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]