25. 09. 2023, 08:23

První etničtí Arméni odešli z Náhorního Karabachu. Obávají se čistek

Jerevan –  Téměř 3000 etnických Arménů se rozhodlo odejít z Náhorního Karabachu do Arménie. Tamní premiér Nikol Pašinjan řekl, že zbylí Arméni v tomto sporném regionu čelí nebezpečí etnických čistek, informoval list Guardian.

Baku v minulém týdnu zahájilo vojenskou operaci v Náhorním Karabachu, tedy v regionu, který je po desítky let zdrojem napětí mezi Ázerbájdžánem a Arménií. Zhruba 24 hodin po zahájení této operace se oblast Náhorního Karabachu vzdala ázerbajdžánským silám. Nyní se mnozí tamní Arméni rozhodli, že se z oblasti vystěhují pryč.

Zhruba 3 tisíce etnických Arménů do pondělního rána překročilo hranice Arménie. Někteří z příchozích se shledali se svými rodinami na arménském území po více než 10 měsících. Region byl totiž po mnoho měsíců pod blokádou a Baku zablokovalo jedinou přístupovou cestu – takzvaný Lačinský koridor.

Čtěte také: Zelenský ve váhajícím Washingtonu: Bez další pomoci prohrajeme válku!

Představitelé arménské samosprávy v Náhorním Karabachu předpokládali, že do Arménie se přestěhují tisíce etnických Arménů. Jejich odchodu by měly asistovat ruské jednotky, které na území několik let sloužily jako mírové složky.

K situaci se vyjádřil arménský premiér Pašinjan. Prohlásil, že jeho vláda “srdečně vítá své bratry a sestry z Náhorního Karabachu”. Řekl také, že etničtí Arméni v enklávě stále čelí nebezpečí, že se stanou obětmi etnických čistek. “Etničtí Arméni potřebují efektivní ochranu před etnickými čistkami. Jinak hrozí, že budou vytlačeni ze svého rodiště,” řekl Pašinjan.

“Skoro 99 % z nás preferuje odchod z naší rodné země,” řekl David Babajan, poradce prezidenta arménské samosprávy v Náhorním Karabachu.

Etničtí Arméni nepřijali ázerbájdžánské záruky, že vláda v Baku bude jejich práva respektovat. Jerevan ihned vyzval OSN, aby do regionu vyslalo pozorovací misi OSN, jež by monitorovala dodržování lidských práv a bezpečnost v oblasti.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.