01. 10. 2023, 15:44

„Půjdeme maďarskou cestou,” bojí se po volbách někteří obyvatelé Bratislavy

Bratislava Atmosféra v hlavním městě je dnes po vítězství Smeru mírně pokleslá. Bavíme se s lidmi na ulicích.

„Je to v háji,“ kroutí sklesle hlavou zhruba třicetiletý Petr. Výsledky sobotních parlamentních voleb ho ani trochu nepotěšily. „Půjdeme maďarskou cestou. Fico omezí justici, vyhází prokurátory..,“ vyjmenovává apokalyptické scénáře, které podle něj Slovensko v následujících měsících čekají.

Sám volil progresivisty (PS) a na mou otázku, zda se právě i toto hnutí nepodílelo v kampani na rozdělování společnosti, zavrtí hlavou. „PS za nic nemůže. Liberálové už naplnili svůj potenciál v oslovení lidí,“ je přesvědčen Petr a vinu na společenské náladě přisuzuje především Smeru a Matovičovi. V případě, že by Fico přece jen zasáhl do fungování institucí, zvážil by vážně odchod ze země.

Podobné zklamání prožívá i Zuzana, kterou nejvíce děsí, kolik lidí expremiérovi hlas hodilo. Sama má pocit, že je v Bratislavě dnes více přítomna „blbá“ nálada. Není divu, ve slovenské metropoli zvítězili liberálové na plné čáře. Hlasovalo pro ně téměř 40% všech voličů. Značná nevole vůči expremiérovi je cítit i před volebním štábem Smeru, odkud se po skončení tiskové konference ozývá hlasité “Fůj. Zmanipulované volby”.

Oproti tomu je přibližně sedmdesátiletý Milan v dobrém rozpoložení. Jeho hlas měl jistý Robert Fico. „Jako jediný dokáže bouchnout do stolu,”  imponuje Milanovi. Hlavním důvodem ale je údajný strach z prosazování genderové ideologie ze strany progresivistů. Připouští přitom, že ho v jeho volbě utvrdila rovněž podpora Miloše Zemana a Václava Klause.

Autorky: Eva Čeplová, Majda Slámová

Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]