25. 05. 2023, 15:35

Putin v Bělorusku rozmístí taktické jaderné zbraně

Minsk/Moskva – Vladimir Putin prohlásil, že Moskva uzavřela se sousedním Běloruskem dohodu o umístění taktických jaderných zbraní. Podle webu Al Jazeera ruský prezident uvedl, že neporuší dohody o nešíření jaderných zbraní.

Putin se při uzavírání dohody odvolal na to, že Spojené státy po desetiletí umisťovaly jaderné zbraně na území svých evropských spojenců. “Dohodli jsme se, že uděláme totéž, aniž bychom porušili naše závazky, zdůrazňuji, aniž bychom porušili naše mezinárodní závazky týkající se nešíření jaderných zbraní,” řekl.

Čtěte také: Putinovo smrtící dilema v Bělgorodské oblasti 

Výstavba skladiště pro taktické jaderné zbraně v Bělorusku by měla být hotová do 1. července. Běloruský prezident Lukašenko, který je vojensky, politicky i ekonomicky závislý na Moskvě, o otázce umístění těchto zbraní dlouho přemýšlel. Bělorusko totiž sousedí s Polskem, které je členem NATO.

Spojené státy reagovaly na Putinovo prohlášení opatrně. „Nevidíme žádný důvod k úpravě našeho vlastního strategického jaderného postoje, ani žádné náznaky použití jaderné zbraně ze strany Ruska. Zůstáváme oddáni kolektivní obraně aliance NATO,“ uvedl vysoký představitel americké administrativy. Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní však označila na Twitteru Putinovo oznámení za extrémně nebezpečnou eskalaci.

Moskva jadernými zbraněmi vyhrožuje dlouhodobě. Na otázku, jak by reagovala, kdyby Západ dodal Ukrajině granáty s ochuzeným uranem, Putin řekl, že „Rusko má samozřejmě to, co potřebuje pro reakci. Bez nadsázky má stovky tisíc takových granátů. Zatím jsme je nepoužili“.

Zpráva vznikla s podporou Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku.

Autor: mik

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]