14. 09. 2023, 15:17

Řecko trápí příliš velké množství turistů. Hledá způsob, jak se s nimi vypořádat

Santorini – Obyvatelé některých řeckých ostrovů se podle webu Al Jazeera potýkají s problémy kvůli nadměrnému počtu návštěvníků. Třeba na ostrově Santorini má velký turismus dopad na životní prostředí ale i náklady tamních obyvatel.

Cestovní ruch je jednou z nejdůležitějších složek řeckého hospodářství. Tvoří asi 25 % HDP. Ostrov Santorini je na něm závislý ale až z 90 %. Na Santorini, kde žije přibližně 15 tisíc obyvatel, dorazí ročně až dva miliony turistů. Plakáty umístěné kolem tamějších vesnic připomínají návštěvníkům, aby respektovali domovy a svatá místa. To však nestačí.

Čtěte také: Vliv Ankary roste. Úspěšně manévruje, nezapomíná ale na staré spojence

Vysoký počet cestovatelů představuje pro Santorini environmentální riziko.  Podle George Sarelakose, zakladatele organizace, která se zabývá ochranou mořského prostředí, za to může nedostatek pitné vody z kohoutku. “Ty tisíce turistů si na ostrově kupují jednu nebo dvě láhve vody denně. Mluvíme tedy o šíleném množství plastu. A ten končí na dně moře,“ řekl Sarelakos.

Pro klíčová povolání, jako třeba pro lékaře, představuje takzvaný “overturismus” problém i při hledání ubytování. „Nájmy jsou nebetyčně vysoké. A s overturismem to samozřejmě souvisí. Lidé raději pronajmou své domy turistům, než místním,“ sdělil Paris Tsartas, profesor rozvoje cestovního ruchu na univerzitě v Aténách.

Řešením masové turistiky by do budoucna mohlo být třeba zavedení limitu pro návštěvníky. V Akropoli se třeba plánuje omezit jejich počet na 20 000 denně pomocí systému časovaných vstupenek. Tím by se Řecké turistické destinace mohly alespoň částečně vypořádat s přeplněností, a ochranou historických míst i životního prostředí.

Autor: mik, Foto: Shutterstock/Pit Stock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]