04. 09. 2023, 09:35

Reznikov končí jako ukrajinský ministr obrany. Je čas na změnu, myslí si Zelenskyj

Kyjev – Ukrajina bude mít nového ministra obrany, informují server BBC a deník The Guardian. Prezident Volodomyr Zelenskyj chce do této funkce dosadit šéfa ukrajinského privatizačního fondu Rustema Umerova.

O výměně současného ministra obrany Oleksije Reznikova se mluví několik měsíců. Důvodem jsou korupční kauzy, s nimiž se resort potýká.

„Rozhodl jsem se nahradit ukrajinského ministra obrany. Oleksij Reznikov má za sebou víc než 550 dní totální války. Věřím, že ministerstvo potřebuje nové přístupy a další formy spolupráce mezi armádou a společností jako takovou,“ řekl Zelenskyj v pravidelném projevu. Dodal, že novým šéfem resortu se stane Rustem Umerov. Jméno prezidentova kandidáta ještě musí schválit parlament.

Umerov působil jako zákonodárce za proevropskou stranu Hlas. Sehrál důležitou roli při výměně rukojmích nebo vyjednávání o černomořské obilné dohodě. Jako Krymský Tatar, příslušník etnické menšiny turkického původu, také jedná se zeměmi islámského světa.

Od září 2022 také stojí v čele Státního majetkového fondu, který dohlíží na privatizaci státního majetku. Před jeho nástupem se instituce zapletla do několika korupčních skandálů, s nimiž se Umerov podle pozorovatelů vypořádal.

Čtěte také: Mise „Kozel zahradníkem“: Keňa chce zbavit Haiti násilí, svůj lid ale sama terorizuje

Kyjev se dál uchází o členství v Evropské unii a výměnu ministra obrany lze vysvětlit i jako součást tvrdého zásahu proti korupci. Resort totiž musel v uplynulých měsících vysvětlovat předražené nákupy jídla nebo vybavení pro vojáky. Reznikov v těchto korupčních kauzách nevystupoval a označuje je za pomluvy.

Reznikov zastává  tuto funkci od listopadu 2021. Jako ministr obrany napomohl Ukrajině k vojenské pomoci v hodnotě miliard dolarů. Vyjednal dodávky německých tanků nebo raketometů Himars a jeho resort se aktuálně připravuje na předání amerických stíhaček F-16. „Reznikovův odkaz tkví v tom, že přesvědčil ministry obrany po celém světě, že nemožné se stává skutečným,“ shrnuje poradce ukrajinského ministra obrany Jurij Sak.

V pondělí ráno Reznikov předal rezignační dopis tamnímu parlamentu. „Bylo mi ctí sloužit ukrajinskému lidu a pracovat posledních 22 měsíců pro ukrajinskou armádu. Bylo to nejtěžší období v moderních dějinách Ukrajiny,“ napsal na síť X, dříve Twitter.

Podle informací deníku The Guardian by se Reznikov mohl stát novým velvyslancem v Londýně. Během jednání se západními spojenci se mu podařilo prosadit se na mezinárodní diplomatické scéně a navázat dobré vztahy s řadou vysoce postavených politiků.

Autorka: anče, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.