14. 11. 2023, 13:18

Rozpad levice v Řecku? Opoziční Syrizu opustily desítky členů

Athény – Řecká levicová opoziční strana Syriza se rozpadá. Přes víkend ji opustila levicová frakce poté, co nastal rozkol s novým předsedou strany Stefanosem Kasselakisem, píší agentura AP a server Politico.

Spor nového předsedy s částí svých spolustraníků trvá již několik týdnů. Krize se nicméně vyhrotila v posledních dnech. Kasselakis se rozhodl vyloučit tři prominentní členy levicové frakce Deštník a zároveň bývalé ministry. Poté, co se mu to nepodařilo prosadit prostřednictvím stranických orgánů, rozhodl se o jejich setrvání hlasovat v referendu.

Tento návrh se ale stal terčem rozsáhlé kritiky uvnitř strany. Na sobotním zasedání Ústředního výboru strany byl jeho projev často přerušován slovy „hanba“ a část spolustraníků, včetně jeho bývalé soupeřky o vedení strany Effie Achtsioglou, opustilo místnost ještě před koncem zasedání.

Vnitrostranický spor vygradoval do té míry, že členové frakce Deštník v neděli sami vydali prohlášení o opuštění Syrizy. Kasselakise obvinili z „trumpovských praktik“ a opuštění stěžejních ideí strany ve prospěch „pravicového populismu“. Mezi 46 signatáři nedělního prohlášení se nachází i dva současní poslanci strany a bývalý ministr financí Euklidis Tsakalotos, který frakci vede. „Cítíme svoji historickou zodpovědnost. Trváme na své levicovosti a naše vize je socialismus se svobodou a demokracií,“ píše se v prohlášení.

Čtěte také: „Horší než Thatcherová.“ Jak Syriza vzkřísila a znovu pohřbila řeckou levici

Stefan Kasselakis je politickým nováčkem a stranu vede od září 2023, kdy zvítězil ve vnitrostranických volbách. Jeho minulost bývalého bankéře, absence výraznějšího politického programu či fakt, že až do počátku roku 2023 žil ve Spojených státech, dráždilo část strany od jeho zvolení.

Tento politik nahradil dlouholetého lídra strany Alexise Tsiprase. Ten skončil v návaznosti na drtivou porážku, kterou Syriza utrpěla v parlamentních volbách v květnu a poté v červnu. Strana, která je v opozici již od roku 2019, a která dříve dominovala řecké politice, získala pouhých 17,8 % hlasů na rozdíl od pravicové Nové demokracie, která obdržela 40,6 %.

Autor: SVK, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.