16. 06. 2023, 14:48

Rumunsko odvolává svého velvyslance, který přirovnal opici k africkým diplomatům

Nairobi – Rumunský velvyslanec Dragos Viorel Tigau byl minulý víkend odvolán ze svého diplomatického postu. Stalo se tak poté, co se nahromadily stížnosti ohledně jeho chování na setkání OSN v Nairobi. Informaci přináší server The Guardian. Když se za okny budovy místa jednání objevila opice, údajně podle jihosúdánské ambasády v Keni řekl: „Připojila se k nám africká skupina“.

Rumunský ministr zahraničí byl o incidentu informován teprve minulý týden a „již započal proces odvolávání“. „Hluboce litujeme nastalé situace a omlouváme se všem, kterých se to týká.“ Dodal, že rasistické chování je „naprosto nepřijatelné“.

Čtěte také: Lula převzal zemi, kterou nepoznává. Chce zlepšit vztahy doma i v zahraničí

Africká skupina v OSN již nehodlá v určitých fórech s rumunským velvyslancem v Keni nadále pracovat. Také požaduje bezpodmínečnou a veřejnou omluvu africkému lidu.

Velvyslanec Jižního Súdánu v Keni Chol Ajongo napsal generálnímu řediteli Úřadu OSN dopis. Vyjádřil v něm svůj hněv, šok a znechucení nad tím, co označil jako „znevažující a naprosto nepřijatelné chování“. Ajongo požaduje od Tigaua veřejnou omluvu. Pokud se jí nedočká, africká skupina opustí jakékoliv jednání, kterého se Tigau zúčastní. V dopise poukázal na předpisy OSN, které zavazují své členy k normám jako je nediskriminace, včetně projevování úcty ke všem kulturám.

Autor: domlav

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]