Moskva – Ruské úřady a církev podnikají kroky pro omezení počtu interrupcí. Bojí se dlouhodobých následků nízké porodnosti, uvádí BBC.
Rusko se v roce 1920 stalo první zemí na světě, která legalizovala plánované přerušení těhotenství ve všech případech. V průběhu 20. století se však tento přístup začal postupně omezovat.
Ke konci 80. let se míra plodnosti propadla pod dvě děti na ženu v reprodukčním věku. Od 90. let Rusko prožívá stagnaci populačního růstu, masovou emigraci do zahraničí a postupné stárnutí populace. Ruská invaze na Ukrajinu a covid tyto problémy značně prohloubily. Současný demografický vývoj bude mít v následujících dekádách devastující následky jak na ruskou ekonomiku, tak na obranyschopnost Ruska.
Za vlády Vladimira Putina v Rusku klesl roční počet vykonaných zákroků z 2 milionů v roce 2000 na 500 tisíc v roce 2022. Tento propad lze pozorovat kvůli vyšší dostupnosti antikoncepce a postupnému zpřísňování pravidel pro interrupce.
Od roku 2011 je v Rusku možné podstoupit interrupci do 12. týdnu těhotenství a do 22. týdnu v případě znásilnění. Tehdejší zákon zavedl povinnou čekací dobu 2-7 dní na umělé ukončení těhotenství, aby ženy měly čas přehodnotit své rozhodnutí.
Čtěte také: Za selháním protiofenzivy je přehnaná sebedůvěra ukrajinského velení. Hrozí fatální následky
Ruské ministerstvo zdravotnictví v posledních letech začalo ženy neformálně odrazovat od interrupcí. Stát nabízí příspěvek 500 tisíc rublů (125 000 Kč) a těhotným ženám jsou poskytovány konzultace s psychologem či s knězem. Ruská pravoslavná církev hraje velkou roli v odrazování žen od ukončení těhotenství. V některých případech zákrok musel schválit kněz.
“Jako člen duchovenstva dosvědčuji, že potrat je pro ženu a její blízké katastrofou a tragédií,” prohlásil moskevský patriarcha Kirill.
Právě on osobně navrhl zákon, který by kriminalizoval podněcování k ukončení těhotenství. Tento zákon přitom už od listopadu platí v některých ruských regionech. Souběžně má v příštím roce začít platit legislativa omezující potratové pilulky, jejichž prodej v roce 2022 vzrostl o 60%.
Tlak pravoslavné církve vyústil v zákaz provádění interrupcí v soukromých klinikách na Krymu a v Kurské oblasti. V současné době se jedná o podobných zákazech v deseti ruských regionech i na federální úrovni.
Omezování přístupu k umělému přerušení vyvolalo množství malých protestů napříč celým Ruskem.
“Úředníci, krajně pravicoví politici a církev aktivně nutí ženy a dívky rodit nechtěné děti,” prohlásila členka skupiny Uralské feministické hnutí na srpnovém protestu.
Autor: atlov, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]