31. 10. 2023, 13:02

Rusko obvinilo USA. Za antisemitské nepokoje na letišti v Machačkale však mohou kanály na Telegramu

Moskva – Za “lovem” na cestující z izraelského Tel Avivu na letišti v dagestánské Machačkale stojí podle Ruska Spojené státy a jejich spojenci. Ti to však razantně odmítají, informovala BBC. Podle ní je organizátorem nepokojů telegramový účet, který jako první poskytl informace o letu a vyzval k akci. 

V neděli večer se na ruskojazyčných telegramových kanálech začaly objevovat záběry z letiště ze severokavkazské Machačkaly v Dagestánu. Po přistání letadla z Tel Avivu rozzuřený dav raboval letiště a hledal Židy. Bezpečnostním složkám se povedlo až po několika hodinách dav rozpustit. Podle úřadů policisté zatkli celkem 60 lidí.

Po světě se ihned začalo řešit, kdo za incidentem stojí. Ruský prezident Vladimir Putin z dění na letišti v Machačkale obvinil Západ. „Spojené státy a jejich spojenci jsou jediní, kterým vyhovuje nestabilita,“ řekl Putin.

Spojené státy však ruská obvinění okamžitě odmítly. Podle mluvčího Bílého domu Johna Kirbyho se jedná o „klasickou ruskou rétoriku“. Razantně odsoudil, že by s událostmi z Dagestánu měl Západ cokoliv společného. „Jde o čistou nenávist a zastrašování,“ dodal.

Rusko se také snažilo z antisemitských nepokojů obvinit Kyjev, informoval Guardian. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová oznámila, že nepokoje byly důsledkem „provokace zosnované ruskými nepřáteli, kde Ukrajina hrála hlavní roli“.

Nicméně Putin ani ministerstvo zahraničí nedokázali předložit důkazy, že by šlo o akci Spojených států, Ukrajiny nebo kterékoliv jiné západní země.

Čtěte také: Na hranici Pásma Gazy: Nikdo neví, co se děje, ani co bude dál

Podle BBC za událostmi na letišti stojí telegramový účet Morning Dagestan, který vyzval své sledující, aby na letišti „přivítali“ letadlo z Tel Avivu. V neděli ráno profil zveřejnil detaily letu z Izraele.

V příspěvku byly informace, jak k cestujícím z Izraele přistupovat. „Zkontrolujte je jednoho po druhém. Musí veřejně odsoudit Izrael, jinak je nepustíme z letiště,“ stálo v něm. Zároveň vyzval své sledující, aby vyfotografovali jejich obličeje a sledovali jejich auta až domů, aby se vytvořil seznam adres, kde Židé bydlí.

Morning Dagestan je protiruský islamistický profil, který žádá „konec ruského okupačního režimu“ v severním Kavkazu. Informuje o dění v regionu, ale také o válce na Ukrajině nebo izraelsko-palestinském konfliktu. Během posledních dnů se počet jeho podporovatelů zvýšil z 50 tisíc na 65 tisíc.

Telegramový kanál Gorets také vyzval k pronásledování Židů v Dagestánu. Profil má téměř 17 tisíc sledujících.

V pondělí majitel sociální sítě Telegram Pavel Durov oznámil, že „kanály, jež šíří násilí, budou zablokovány“. Chvíli po jeho prohlášení se stal profil Morning Dagestan nedostupný.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.