24. 07. 2023, 14:27

Rusko obviňuje Ukrajinu z použití kazetové munice, zatím bez důkazů

Moskva – Gubernátor ruské Belgordské oblasti tvrdí, že Ukrajina vypálila na vesnici poblíž hranic kazetovou munici. Podle ruských úřadů vedlo použití těchto zbraní i k zabití ruského novináře Rostislava Žuravleva. Světovým agenturám se ale zatím nepodařilo tvrzení potvrdit, píše server Al-Jazeera.

Spojené státy tento měsíc poskytly Ukrajině kazetovou munici. Ta se zavázala, že ji použije pouze k vytlačení nepřátelských vojsk. Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby minulý týden řekl, že ji ukrajinské síly používají přiměřeně a účinně proti ruským formacím.

Čtěte také: Wagnerovci dali Rusku sbohem. Alespoň do doby, než si to Putin rozmyslí

S Kirbym ale nesouhlasí ruské úřady ani Vječeslav Gladkov, gubernátor Belgodorské oblasti. Podle něj Ukrajina v pátek použila kazetovou munici na ostřelování vesnice poblíž hranic. Ukrajinské úřady se bezprostředně nevyjádřily a agentura Reuters tvrzení ruského gubernátora nebyla schopna potvrdit.

Moskva navíc viní Ukrajinu z toho, že při ostřelování záporožské vesnice Pjatychatky zemřel ruský novinář Rostislav Žuravlev. Ruské ministerstvo zahraničí označilo jeho smrt za „ohavný, předem promyšlený zločin“, za kterým stojí Kyjev a západní mocnosti.

Ministerstvo obrany uvedlo, že Ukrajina při incidentu použila kazetovou munici, ale nepředložila pro to důkazy. Ani toto tvrzení se nepodařilo nezávisle ověřit. Organizace spojených národů uvedla, že samotné Rusko během války kazetovou munici opakovaně použilo.

Autorka: baku, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem. 

[other_banner_1]