Moskva – Moskva vypustila z kosmodromu Vostočnyj na severovýchodě Ruska robotickou sondu Luna-25. Uprostřed války s Ukrajinou se Rusko pokusí být první zemí, která úspěšně přistane na jižním pólu Měsíce. Informují o tom weby El País a Politico.
Sonda má přistát poblíž kráteru Boguslawsky. Vědci se domnívají, že na jižním pólu Měsíce mohou ležet cenné zásoby ledu. Ty jsou pravděpodobně ukryty v podzemí v oblastech, které jsou vzhledem k poloze Měsíce v neustálé tmě.
Čtěte také: Ukrajinských vojáček přibývá, ale pořád čelí diskriminaci: „Žena nemůže chybovat.“
Název sondy odkazuje na sovětské sondy z 60. a 70. let – Luna-24 na Měsíci přistála v roce 1976.
Mise také znovu rozproudila nové vesmírné závody. USA totiž chtějí do dvou let vyslat astronauty na jižní pól Měsíce. V tomto ohledu jim Rusové nemohou konkurovat. Mohou ale být první, kteří v této oblasti přistanou a získají vodu.
Inženýři mise odhadují nejméně 80% šanci na úspěch. „Myslím, že jsme vzali v úvahu hlavní obtíže, a doufám, že přistání bude měkké,“ věří vědecký ředitel Ruského institutu kosmického výzkumu Lev Zeleny.
Mise má několikaleté zpoždění kvůli přetrvávajícím technickým potížím. Ránu ruskému kosmickému programu uštědřily také západní sankce kvůli válce na Ukrajině. Před ruskou invazí se Evropská kosmická agentura chystala přispět do projektu kamerou, ale nakonec tento plán zrušila.
Luna-25 je první ze série misí, kterými se Rusko chce po téměř 50 letech vrátit na Měsíc. „Již plánujeme postavit další přistávací modul,“ doplnil Maxim Litvak, jeden z hlavních vědců mise.
Autor: adne, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem