20. 11. 2023, 16:36

Rusko zařadilo někdejší vítězku Eurovize Džamalu na seznam hledaných osob

Moskva – Rusko přidalo na seznam hledaných osob ukrajinskou zpěvačku Džamalu. Ta v roce 2016 vyhrála hudební soutěž Eurovize s písní „1944“, která odkazuje k etnické čistce krymských Tatarů, za kterou stály sovětské úřady. Ruský soud navíc tento měsíc zpěvačku v její nepřítomnosti zatkl, píše server Politico.

Někdejší vítězka Eurovize Susane Džamaladinova, známá spíše jako Džamala, je na ruském seznamu hledaných osob. Ministerstvo vnitra totiž obviňuje čtyřicetiletou ukrajinku krymskotatarského původu z diskreditace moskevské armády, informoval ruský zpravodajský web Mediazona. Moskva podle něj zařadila Džamalu na seznam hledaných osob v říjnu a ruský soud ji pak v listopadu v nepřítomnosti zatkl.

Ruské úřady přistupují k „zatýkání v nepřítomnosti“ v momentě, kdy se podezřelá osoba nenachází na ruském území. Soudy pak postupují bez fyzické přítomnosti obviněných lidí, jejich rozsudky ale platí. To v tomto případě znamená, že pokud by se Džamala vyskytla na území Ruska, tamní úřady by měly oprávnění ji zatknout.

Čtěte také: Rodí se v Rusku protiválečné hnutí? Známý sociolog o aktuálním stavu tamní společnosti

Džamala je hlasitou kritičkou ruské okupace jejího rodného Krymského poloostrova a invaze na Ukrajinu. Zpěvačka zvítězila v roce 2016 v hudební soutěži Eurovize s písní „1944“, která pojednává o deportaci a etnické čistce přibližně 200 tisíc krymských Tatarů, kterou provedly sovětské úřady v květnu 1944.

Džamala, která je v současné době na turné v Austrálii, reagovala na postup Moskvy na svém instagramovém profilu. Sdílela příběh se svou fotkou před operou v Sydney, ke které přidala titulek ohledně postupu Moskvy společně s emoji symbolizující „hlavu v dlaních“, známou také jako „facepalm“. 

Autorka: Baku, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]