15. 08. 2023, 15:33

Rusko zvyšuje úrokové sazby na 12 %, rubl se propadá

Moskva – Rusko zvýšilo úrokové sazby na 12 % poté, co rubl klesl na nejnižší hodnotu vůči dolaru za posledních 16 měsíců, píše server BBC.

Hodnota ruské měny se v pondělí propadla a překročila hranici 100 rublů za jeden dolar, což přimělo ruskou centrální banku ke svolání mimořádného zasedání. Za poslední rok ztratila měna 40 procent své hodnoty. V úterý se mírně zotavila na 98 rublů za dolar.

Ruská centrální banka uvedla, že se rozhodla zvýšit úrokové sazby z 8,5 na 12 %, aby omezila inflaci, která v srpnu dosáhla 4,4 %.

Čtěte také: „Věřím, že Rusko nakonec donutíme platit Ukrajině reparace,“ říká slovenský europoslanec

Tlak na ruskou ekonomiku se podle CNN zvyšuje kvůli dovozu, který roste rychleji než vývoz, a kvůli rostoucím vojenským výdajům na válku na Ukrajině.

Kreml zdvojnásobil cíl ohledně výdajů na obranu do roku 2023 na více než 100 miliard dolarů. To představuje třetinu všech veřejných výdajů, jak ukázal vládní dokument, do kterého nahlédla agentura Reuters.

Není to však poprvé, co Ruská centrální banka přistoupila k agresivnímu zvyšování úrokových sazeb. Když Rusko zaútočilo na Ukrajinu, banka zvýšila sazby z 9,5 % na 20 %, krátce poté je však začala snižovat.

Autorka: hedr, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]