10. 11. 2023, 14:37

Rusové natočili propagandistický film o válce na Ukrajině. Je to propadák

Kyjev – Zatímco na Ukrajině probíhá válka, Kreml se snaží získat ruské masy v kinech. Na světových i ruských žebříčcích ale současné filmy dosahují těch nejnižších příček, píše Al Jazeera.

Doba oceňovaných ruských filmů jako byl Křižník Potěmkin je pryč. V Rusku se dnes točí téměř pouze propaganda. Příkladem je vůbec první film, který zachycuje válku na Ukrajině. Natočil ho režisér David Dadunašvili a jmenuje se Svidětěl neboli Svědek. Do více než tisícovky ruských kin se dostal letos v srpnu.

Propagandistický film sleduje pobyt belgického houslisty na Ukrajině ve chvíli, kdy dorazí ruské jednotky „osvobodit zemi“ od Západem podporované „neonacistické nadvlády“. Stane se zde svědkem, jak svastikou tetovaní „Ukrajinci“ terorizují civilisty a spáchané činy následně svádí na ruskou stranu. V mezinárodní filmové databázi IMDB se počin těší jedné hvězdičce z deseti spolu s opovržlivým hodnocením.

Svěděk vyšel v přepočtu na 46 milionů korun. Během prvních čtyř dnů v kinech ale vydělal jen v přepočtu 1,6 milionu korun.

Mnoho takových filmů propadá i u ruských občanů. „Je to jen lež za lží a umělci se ani neobtěžují předstírat, že to myslí vážně,“ řekl zpravodajskému webu Al Jazeera Konstantin, učitel angličtiny ze západního města Tula. „Mělo by se to ukázat na Ukrajině jako komedie.“

Čtěte také: Za selháním protiofenzivy je přehnaná sebedůvěra ukrajinského velení. Hrozí fatální následky

Náklady na film se často nevrátí, režisérům to však vadit nemusí. Většina z jejich práce je totiž od nástupu Vladimira Putina jako prezidenta financovaná státem. Kreml navíc pokračuje v masivní reklamě těchto snímků a kvůli západním sankcím se ani nemusí bát hollywoodské filmové konkurence.

Autor: vadu, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.