29. 06. 2023, 14:58

Satelitní snímky dokazují aktivitu na vojenské základně v Bělorusku

Minsk – Na nepoužívané vojenské základně v Bělorusku podle BBC probíhají aktivity spojené s možným příchodem Wagnerovců. Dokazují to snímky z družice Planet Labs.

Čtěte také: Izraelci protestují proti Netanjahuově vládě. Budoucnost jejich demokracie je podle experta nejistá

Na satelitním snímku z 27. června je vidět, že na základně nedaleko města Asipovičy se objevují stany a jim podobné vojenské stavby. Podle BBC je přitom na dřívějším snímku z 19. června běloruský vojenský areál z velké části opuštěný. Do Běloruska dostala po neúspěšné vzpouře možnost přesídlení žoldnéřská Wagnerova skupina.

Oblast, ve které se tábor ze snímků nachází, odpovídá i místu, o kterém ruská média píší jako o současném místě pobytu Wagnerovců. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko bojovníkům ve své zemi nabídl ubytování. Předpokládá se, že do exilu tam zamířil i Jevgenij Prigožin.

Satelitní snímek má nízké rozlišení, takže nelze s jistotou říci, co přesně bylo na místě postaveno, od poloviny června však došlo ke změnám. Obdélníkové struktury se zdají být podobné těm, jaké mají stany v ostatních vojenských základnách v regionu. Vojenský expert však podle BBC řekl, že „je nerealistické, aby Wagnerovci začali budovat tábor tak krátkce od povstání“.

Autor: mik

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.