11. 09. 2023, 14:45

Šéf americké armády: Ukrajinské protiofenzivě zbývá zhruba jeden měsíc, pak přijde špatné počasí

Kyjev – Ukrajinská armáda má na protiofenzivu ještě 30 až 45 dní. Poté se začne zhoršovat počasí a bude bránit dalším operacím. Stanici BBC to řekl šéf sboru náčelníků štábu americké armády Mark Milley. Ukrajinští vojáci nepostupují tak rychle, jak by potřebovali. Podle Milleyho se ale ještě o neúspěchu protiofenzivy mluvit nedá.

Kyjev odstartoval protiofenzivu v létě. Armádě se zatím podařilo narušit ruskou obrannou linii na jihu země, ale větší úspěchy nezaznamenala. „Stále probíhají tvrdé boje. Ukrajinci se snaží ze všech sil, ale nesplnili vše, co si vytyčili,“ vysvětlil generál Milley. Uznal, že ukrajinská protiofenziva je pomalejší, než se očekávalo. Rychlému postupu vojáků podle něj začne za 30 až 45 dní bránit chladné a vlhké počasí.

Generálporučík ukrajinské armády Kyrylo Budanov prohlásil: „boje budou tak či onak pokračovat.“ Podle něj je zásadní umět se venkovním podmínkám přizpůsobit. Ukrajinci už si to vyzkoušeli během loňské protiofenzivy. V zemi sice panovala mírná zima, ale armáda se potýkala s nedostatkem vybavení a munice. Největším úspěchem bylo znovudobytí Chersonu v listopadu 2022.

Čtěte také: „Spravedlnost si dala načas.“ Po 50 letech Chile nahlíží do své temné minulosti

Ukrajincům pomáhá ekonomický a diplomatický tlak, který na Rusko vyvíjí západní spojenci. „Mezinárodní sankce mají na ruskou ekonomiku velký dopad. Zemi nezbývá mnoho zahraničních partnerů,“ tvrdí admirál a náčelník britských ozbrojených sil Tony Radakin.

Do Ruska údajně v příštích dnech dorazí severokorejský lídr Kim Čong-un. S prezidentem Vladimirem Putinem mají jednat o dodávkách zbraní ruské armádě. Podle admirála Radakina je spojenectví dvou zemí „odrazem katastrofické chyby, kterou Rusko napadením Ukrajiny udělalo.“

Autorka: anče, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.